Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 26.10.2011

Placuszki z dyni

Bardzo proste, a rozpływaja się w ustach.
Placuszki z dyniGlow Images/East News

Lista zakupów:

60 dag świeżej dyni startej na drobnych oczkach lub zmiksowanej

2 jajka

10-15 dag mąki

szczypta soli

cukier puder do posypania

Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Ja pomagam sobie mikserem. Smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor z obu stron. Podawać posypane cukrem pudrem lub jak ktoś lubi na słono - okraszone smażoną cebulką. Ja wolę na słodko, dynia sama w sobie ma taką pyszną słodycz.

Przepis nadesłała Iwona z Gdańska


tagi: Gdańsk
Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka