Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 27.10.2011

Dynia nadziewana ryżem z pomidorami

Tynie serwujemy na słodko i ostro. Możemy ją też nadziewać, na różne sposoby. Oto jeden z nich!
Dynia nadziewana ryżem z pomidoramiGlow Images/East News

Lista zakupów:

1 nieduża dynia

2/3 szklanki ryżu

2 pomidory

1 cebula

1 ząbek czosnku

1 szklanka bulionu

2 łyżki dobrego oleju

4 łyżki tartego sera

sól i pieprz do smaku

Umytą dynię przepołowić, wydrążyć pestki i nadziać ryżem wymieszanym z podsmażoną cebulką, pokrojonymi pomidorami, rozgniecionym czosnkiem. Przyprawić i zalać bulionem, zapiekać w piekarniku (220 stopni C) 2O minut. Następnie polać olejem, posypać serem i jeszcze chwilę zapikać (dynia powinna być miękka).

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka