Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 26.09.2011

Święto jadła i napitku we Francji

Zajrzenie za kulisy gotowania, kuchnia od kuchni wielkich i słynnych restauracji, zwiedzanie winnic i gorzelni, uczty w kafejkach i restauracjach, warsztaty pod okiem największych mistrzów patelni i wielkie pikniki - to atrakcje pierwszego Święta Gastronomii we Francji.
Święto jadła i napitku we FrancjiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Kulisy Kulinarnej Akademii, 26 września 2011

W piątek 23 września rozpoczęła się pierwsza edycja imprezy. Stoją za nią aż trzy ministerstwa: gospodarki, edukacji i młodzieży, i rolnictwa. - Impreza jest przykładem, jakie znaczenie przywiązuje się do jedzenia i picia, do celebrowania biesiady nad Sekwaną i Loarą - mówi Marek Brzeziński.

W Awinionie kilkunastu szefów przygotowywało przyjęcie na pół tysiąca osób, a w menu znalazły się między innymi: gęsie wątróbki w ziołach, tatar z łososia, wędzony pstrąg w jabłkach i peklowana jagnięcina w kawiorze z bakłażanów. W Burgundii święto trwało trzy dni, piknikowano wśród winnic i w przystaniach jachtowych na rzekach.

W Paryżu mistrzowie przygotowywali dania na oczach zdumionych i zachwyconych podróżnych na paryskich lotniskach, zdradzając przy tym niektóre techniki gotowania.

A jeszcze więcej na naszej specjalnej stronie Kulinarny Czwartek >>>>

(pg)

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka