Logo Polskiego Radia
18 czerwca - Wągrowiec
Stadion Piłkarski OSiR, ul. Kościuszki 59

WĄGROWIEC to urocze miasto – miejsce stworzone do wypoczynku i rekreacji.

Otoczone jest pięknymi jeziorami, które tworzą doskonałe warunki dla miłośników aktywnego wypoczynku: kąpieli, uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa, a znajdujący się na jego północnych krańcach las i sieć promenad położonych wzdłuż rzek i Jeziora Durowskiego zachęcają do uprawiania zarówno turystyki pieszej, rowerowej, konnej jak i myślistwa czy grzybobrania.

Amatorzy aktywnej rekreacji mają tutaj do dyspozycji: nowoczesne obiekty sportowe – korty tenisowe, zmodernizowaną halę sportową i dwa stadiony. Miłośnicy pływania i rekreacji wodnej mogą w Wągrowcu korzystać z najnowocześniejszego aquaparku w regionie. Aquapark Wągrowiec Familijna wySPA to miejsce, w którym cała rodzina przyjemnie spędzi czas, ucząc się jak żyć zdrowo i radośnie! Wągrowiecki Aquapark oferuje bardzo bogaty program rekreacyjny, który zapewniają 25-metrowy basen sportowy, basen rekreacyjny z rwącą rzeką, biczami wodnymi, krainą bąbelkową i strefą dla małych dzieci. Jest tam również jaccuzi, 80-metrowa zjeżdżalnia, kompleks saunowy oraz grota solna i siłownia.

Spośród licznych atrakcji turystycznych w Wągrowcu warto również zwrócić uwagę na unikalne w Europie skrzyżowanie rzek (Wełny i Nielby), zwane potocznie bifurkacją. Wody obu rzek prawie w ogóle się nie mieszają, co oznacza, że np. łódeczka wrzucona przed skrzyżowaniem do rzeki Nielby, będzie nadal w niej płynąć za skrzyżowaniem. I podobnie jest w przypadku rzeki Wełny.

Na wągrowieckim Rynku można podziwiać jedyną w tym regionie Polski "tańczącą" fontannę. Latem odbywają się jej specjalne pokazy (dwa razy dziennie), podczas których woda "tańczy" do rytmu odgrywanej muzyki. Podczas pokazów wieczornych woda mieni się wszystkimi kolorami tęczy, budząc zachwyt każdego widza.

Kolejną atrakcją miasta jest Piramida Łakińskiego, z powstaniem której wiąże się niezwykła legenda nawiązująca do odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z nią Polska miała odzyskać niepodległość z chwilą, gdy drzewa zasadzone przy piramidzie-grobowcu staną się od niej wyższe. I tak się właśnie stało w 1918 roku!

Zimą, gdy nastają mrozy, zachwyci nas Lodowa fontanna w centrum miasta – jedyna taka w Polsce! Specjalnie zbudowana, podświetlana konstrukcja na rzece Wełnie pompuje wodę na wysokość drugiego piętra, a ta – spływając na dół – zaczyna tworzyć lodową rzeźbę o kształcie dzioba łodzi Wikingów.

W okresie letnim Wągrowiec udostępnia turystom prawie 400 miejsc noclegowych w hotelach i domkach campingowych.

Przyjedź do Wągrowca, bo tutaj naprawdę dobrze wypoczniesz!

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express