Logo Polskiego Radia
16 lipca - Świnoujście
Wybrzeże Władysława IV

Nadmorska kraina 44 wysp. ŚWINOUJŚCIE jest jedynym miastem w Polsce położonym na kilkudziesięciu wyspach.

To sprawia, że miejscowość ma wyjątkowe walory turystyczno-wypoczynkowe. Świnoujskie kąpielisko i marina systematycznie wyróżniane są międzynarodowym ekologicznym znakiem jakości - Błękitną Flagą. Miasto ma najszerszą, najpiękniejszą plażę na polskim wybrzeżu i najcieplejsze wody morskie.

To również wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych, zarówno na wodach morskich, jak i śródlądowych (żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, kitesurfing). Miasto ma nowoczesną marinę z całą niezbędną infrastrukturą, która jednorazowo może przyjąć kilkaset jachtów. Dla rowerzystów stworzono sieć ponad 100 km szlaków i ścieżek rowerowych.

Świnoujście to również twierdza na wyspach. Trzy odrestaurowane forty (Gerharda, Zachodni i Anioła) przenoszą turystę w świat XIX-wiecznych manewrów wojskowych i architektury militarnej. Panoramę miasta i okolicy najlepiej podziwiać ze szczytu najwyższej w Polsce i jednej z najwyższych w Europie latarni morskich (68 m).

Dodatkową atrakcją Świnoujścia jest jego transgraniczne położenie. Bliskość niemieckich kurortów Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin oraz połączenia promowe ze Skandynawią – to dodatkowy, niezaprzeczalny atut. W pobliżu miasta znajdują się także dwa porty lotnicze – w Goleniowie (ok. 60 km) i Heringsdorfie (Niemcy, ok. 12 km).

Świnoujście słynie ze świetnych imprez kulturalnych, m.in. Karuzeli Cooltury z gwiazdorską obsadą, zlotu żaglowców Sail Świnoujście, szantowego Wiatraka i studenckiej FAMY.

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express