Logo Polskiego Radia
23 lipca - Stegna
Plac w Stegnie przy ul. Jagiełły

W sezonie letnim STEGNA jest zdominowana przez wczasowiczów. Leży w powiecie nowodworskim. Od północy otacza ją trzynastokilometrowy pas zalesionych wydm stanowiących Mierzeję Wiślaną. Zachodnią granicę gminy stanowi korytarz ekologiczny Wisły. Sosnowe lasy i piękna nadmorska plaża, na której można znaleźć okruchy bursztynu, zwanego złotem Bałtyku (od stuleci przyciąga tu ludzi), są niezwykłą atrakcją turystyczną.

Dzisiejsza Stegna stanowi połączenie dwóch osad: rybackiej Steegen i Kobbelgrube, która swą nazwę wzięła prawdopodobnie od prowadzonej tam stadniny. Miejscowość zachowała charakter wsi rybackiej. Do dziś zachowało się wiele charakterystycznych dla XIX-wiecznego budownictwa drewnianych chat rybackich, wzniesionych w konstrukcji wieńcowej. Jednym z najstarszych zachowanych domów mieszkalnych jest obecna plebania kościoła parafialnego przy ul. Gdańskiej. Została wzniesiona w końcu XVIII w.

Najcenniejszym zabytkiem miasteczka jest Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1681-83 na fundamentach jeszcze starszego kościoła gotyckiego.

W okolicy znajdują się również dwa znaczące rezerwaty przyrody. Największy to Mewia Łacha, który został utworzony w 1991 roku w celu ochrony miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych. W granicach gminy znajduje się również otulina Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Wiele gatunków ptaków tego obszaru zostało wpisanych do specjalnej "polskiej czerwonej księgi zwierząt". Na faunę ryb Zalewu Wiślanego składają się liczne gatunki słodkowodne typowe dla płytkich zbiorników.

Miejscowość posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, zarówno hotelową jak i gastronomiczną. Jest także rajem dla wędkarzy – do ich dyspozycji jest aż pięćdziesiąt kanałów i rzek pełnych ryb. Jednak poza sezonem Stegna pozostaje spokojną osadą z portem rybackim i stojącymi w nim kutrami.

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express