Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski 07.06.2011

Konin

Konin pojawił się na mapach już w okresie rzymskim. Został zlokalizowany na Szlaku Bursztynowym jako osada handlowa o nazwie Setidava.
Konin - Starówka, Dom Zemełki.Konin - Starówka, Dom Zemełki.

Położone nad Wartą miasto ma bogate tradycje historyczne. Można tu podziwiać wiele obiektów, które na przestrzeni wieków wpisały się w krajobraz miasta. Najcenniejszy z nich to romański słup drogowy, ustawiony w XII wieku przez Piotra Dunina, jako drogowskaz połowy drogi między Kruszwicą i Kaliszem. Inskrypcja na tym słupie pochodzi z 1151 roku. Godne uwagi są gotyckie kościoły p.w. św. Bartłomieja i p.w. św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach.

Zamek w Gosławicach, którego budowę w roku 1418 rozpoczął biskup poznański Andrzej Łaskarz, został odbudowanyw latach 70' XX w. na potrzeby Muzeum Okręgowego. Warto także obejrzeć kamienice na konińskiej starówce, wśród których najcenniejszy obiekt to wzniesiony na przełomie XVI/XVII w. Dom Zemełki - nazywany tak od nazwiska jego fundatora Jana Zemełki, jednego z najznamienitszych mieszczan Konina.

Na Placu Wolności mieści się okazały budynek dawnego starostwa, pochodzący z 1828 r. Reprezentacyjną budowlą (klasycystyczną) jest wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. ratusz, na którego zapleczu znajduje się kolumnada okalająca budynek dawnych jatek z pierwszej połowy XIX w. Przy północno-zachodnim narożniku Placu Zamkowego stoi gmach dawnej szkoły talmudycznej z połowy XIX w. oraz znajdujący się w sąsiedztwie budynek dawnej synagogi z 1832 r.

Warto również wspomnieć o dworku wzniesionym w połowie XIX w., w którym od 1910 roku aż do śmierci mieszkała dziennikarka i pisarka Zofia Urbanowska, a także o usytuowanym przy ul. Kolskiej kościele i klasztorze OO. Franciszkanów-Reformatów z 1631 roku. W jego pobliżu znajduje się powstały w latach 1853-54 kościół ewangelicko-augsburski.

W Koninie ma swój początek uznawany za jeden z ciekawszych szlaków wodnych w Polsce - szlak Warta-Gopło. Przepływająca przez miasto rzeka Warta (wraz z kanałem oraz jeziorami Pątnowskim i Gosławskim) wchodzi w system szlaku żeglownego Wielkiej Pętli Wielkopolski.

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express