Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski 06.06.2011

Robert Sowa

Miłośnikom dobrego jedzenia znany jest przede wszystkim jako szef kuchni warszawskiego hotelu Jan III Sobieski, którą zarządzał do września 2009 roku.
Robert Sowa ze swoją ekipąRobert Sowa ze swoją ekipą

Karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie zdobywał doświadczenie u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i w Bad Ischl.

Robert Sowa to członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz były kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej, uczestnik Mundialu Korea-Japonia 2002.

Był jurorem w wielu konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce i reprezentantem jury ze strony polskiej na wielu prestiżowych konkursach i pokazach kulinarnych - m. in. Konkursie Bocuse d'Or w Lyonie w roku 1995 oraz w Montpellier w roku 1998. Laureat najbardziej prestiżowej nagrody "Oskar Kulinarny 2004” w kategorii osobowość kulinarna roku oraz "Oskar Kulinarny 2006" w kategorii książka za "Esencję smaku", przyznawanych przez liczne grono dziennikarzy.

W 2008 roku Robert uhonorowany został tytułem "Gentleman Roku" przyznawanym przez miesięcznik Gentleman. W 2009 roku otrzymał Złoty Medal Polskiego Klubu Biznesu oraz tytuł Członka Akademii Polskiego Sukcesu za popularyzację sztuki kulinarnej w Polsce.

Znany jako propagator dań prostych, ciekawych i zdrowych oraz jako główny szef wakacyjnego gotowania podczas letnich imprez, organizowanych pod hasłem "Lato z radiem", "Koncertowe Lato – muzyka najlepsza pod słońcem", "Przebojowe Lato 2007 i 2008" oraz "Lato Przebojów 2009".

Kreator smacznej kuchni z przyprawami firmy Prymat, z którą współpracuje od 2006 roku. Telewidzom znany jest z niedzielnego kącika Dzień Dobry TVN. W 2009 roku wybrany twórcą nowoczesnego, prestiżowego menu dla LOT-u w klasie Business. Autor książek kulinarnych ("W poszukiwaniu smaku doskonałego", "Esencja Smaku", "Romans kulinarny").

Hobby Roberta Sowy to organizowanie ciekawych wydarzeń kulinarnych w całej Polsce i zdobywanie kolejnych doświadczeń zawodowych.

Po siedemnastu latach zarządzania kuchnią hotelową, Robert postanowił spróbować swoich sił w nowym miejscu - kameralnej, stylowej, komfortowej i w pełni autorskiej restauracji najbardziej znanego polskiego Mistrza Kulinarnego.

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express