Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PAP
ADAM KALIŃSKI 02.02.2022

Jakie domy i z czego budują Polacy? Zobacz nowy raport

W zeszłym roku Polacy częściej budowali mniejsze domy, od 100 do 150 m kw. i na mniejszych działkach - wynika z raportu. Najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania było gazowe, na drugim miejscu - pompy ciepła.

W raporcie przedstawiono wyniki badania zrealizowanego przez Oferteo.pl w styczniu br. wśród osób, które w 2021 r. budowały dom.

Rośnie zainteresowanie domami

Według raportu rośnie zainteresowanie budową domów na mniejszych działkach. W 2020 r., tak jak i w 2019, 32 proc. Polaków wybierało działki o powierzchni wynoszącej od 5 do 10 arów (od 500 do 1000 m kw.). W ub.r. wynik ten był o 6 pkt proc. wyższy (38 proc.). Jednocześnie spadła popularność działek o wielkości od 10 do 20 arów, czyli od 1000 do 2000 m kw. (31 proc. wobec 40 proc. w 2020 r.). 7 proc., podobnie jak w poprzednich latach, zdecydowało się na budowę na działce do 5 arów (500 m kw.).

Ankietowani najczęściej budowali domy na działkach położonych na terenach wiejskich (56 proc.) lub w niewielkich miasteczkach do 20 tys. mieszkańców. Najmniej popularne okazały się miasta, w których żyje od 250 tys. do 500 tys. osób.

Najczęściej wybierany metraż

Z badania wynika, że najczęściej wybieranym metrażem, podobnie jak rok wcześniej, był ten mieszczący się w przedziale od 100 do 150 m kw. Odpowiedziało tak 50 proc. respondentów. Zainteresowanie domami z powierzchnią mieszkalną od 150 do 200 m kw. w porównaniu z ubiegłorocznym raportem zmalało o 7 pkt proc. (do 15 proc.).

Najwięcej ankietowanych zdecydowało się na domy parterowe z poddaszem użytkowym (48 proc.). Mniej popularne były budynki parterowe – wybrało je 32 proc., a 1,4 proc. wybudowało dom liczący powyżej dwóch pięter.

Tradycyjna metoda najpopularniejsza

Jeśli chodzi o technologię, w jakiej budowane były domy, niezmiennie największą popularnością cieszyła się tradycyjna metoda murowana, którą w ub.r. wybrało 76 proc. respondentów. Znacznie mniej, 10 proc. inwestorów, zdecydowało się na budowę drewnianych domów w technologii szkieletowej (kanadyjskiej), o 2 pkt proc. mniej niż w 2020 r. Nie zmieniły się także preferencje budujących dotyczące pokrycia dachu. Większość użyła blachy lub blachodachówki (42 proc.) oraz dachówki ceramicznej (34 proc.).

Czytaj także:

Najczęściej wskazywanym sposobem ogrzewania w nowo budowanych domach było ogrzewanie gazowe. Zdecydowało się na nie 40 proc. osób. Przybyło osób korzystających z ekologicznych pomp ciepła, na co mogą mieć wpływ dostępne programy dofinansowań, takie jak "Moje ciepło" i „Czyste powietrze 2022”. W 2021 r. takie rozwiązanie wybrało 34 proc. ankietowanych, czyli o prawie 8 pkt proc. więcej niż w 2020. 17 proc. wybrało kotły na paliwo stałe, takie jak: węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe, biomasa czy słoma, 16 proc. - ogrzewanie elektryczne, a 11 proc. - kolektory słoneczne.

Czytaj także:

W raporcie zaznaczono, że w ub.r., podobnie jak w 2020 r., budowa domu była naznaczona trwającą pandemią. "Spowodowało to wiele trudności, z którymi zmagali się budujący. Niepewność źródeł dochodu oraz wzrastające ceny skłoniły wielu Polaków do ponownego przekalkulowania kosztów planowanej inwestycji. Najbardziej negatywnie na cały proces wpłynęły jednak opóźnienia w dostawie materiałów oraz w dostępie do ekip budowlanych" - zaznaczono.

PR24, akg

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express