Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PAP
Michał Dydliński 10.06.2020

Ważne wsparcie w trudnym czasie. Fundusze z UE i pomoc państwowa pomagają przetrwać firmom

Dotacje z funduszy unijnych, m.in. na dopłaty do wynagrodzeń oraz kapitał obrotowy pomagają firmom przetrwać trudny okres po koronawirusie. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Monika Jarosińska-Jedynak oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziły zakład Accord Studio Mebli, który korzysta z tego wsparcia.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, iż działalność firmy to dowód, że tarcze antykryzysowe oraz dofinansowanie z funduszy UE, czyli Funduszowy Pakiet Antywirusowy odnoszą skutek. Oceniła, że w zagrożonych zakładach ważna jest solidarność pracodawców i pracowników, którzy godzą się na obniżkę pensji, by utrzymać firmę.

– Taką solidarnością wykazali się też marszałkowie województw z rządem RP, tworząc jeden pakiet dofinansowania dotyczący dopłat do wynagrodzeń – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej, dodając, że wartość pakietu wynosi 2,6 mld zł w ramach funduszy europejskich.

bank 12.jpg
Rusza tarcza finansowa dla dużych firm. Sprawdź szczegóły

Rozmowy z pracodawcami

- Ochrona miejsc pracy jest dzisiaj bardzo ważna, dlatego rozmawiamy z pracodawcami o tym, jakie są potrzeby i w jakim iść kierunku - mówiła natomiast minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że "odmrażane są kolejne są kolejne etapy, żebyśmy mogli przywracać normalność". Jej przywracanie – mówiła – "będzie trudne i wymaga pomocy, dlatego są te mechanizmy przygotowane w ramach tarcz".

Ochrona miejsc pracy jest dzisiaj bardzo ważna, dlatego rozmawiamy z pracodawcami o tym, jakie są potrzeby i w jakim iść kierunku – powiedziała minister rodziny.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że tarcza antykryzysowa pozwala korzystać z dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników, jeśli w zakładzie pracy nastąpił przestój ekonomiczny w związku z COVID-19. Tarcza antykryzysowa to także szereg działań w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wypłata postojowego czy zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy mogą korzystać również m.in. z pożyczek do 5 tys. zł. Tarcza finansowa opiera się na finansowaniu z PFR-u; zawiera instrumenty wsparcia nie tylko dla mikrofirm, ale też dla małych, średnich i dużych firm.

- To szeroki pakiet wsparcia (...) i potężne środki – według dzisiejszych statystyk już 80 mld zł zostało przekazane na wsparcie i ochronę miejsc pracy, dzięki którym firmy mogą się utrzymać i dalej funkcjonować w tej trudnej sytuacji – powiedziała Marlena Maląg. Dodała, że "one mają pozwolić przetrwać ten czas, zachować płynność finansową i zachować środki na wynagrodzenia dla pracowników".

Minister rodziny poinformowała również, że jej resort każdego dnia analizuje wypłaty tych świadczeń.

- Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że realizacja tych mechanizmów jest na poziomie ponad 80 proc., a więc skuteczność jej realizacji pozwala ochronić te miejsca pracy – podkreśliła. Dodała, że takich wniosków wpłynęło już ponad 5,8 mln.


Środki antykryzysowe, które będą pracować

Szefowa resortu funduszy podkreśliła, że dzięki dopłatom możemy mówić dzisiaj o wsparciu w 577 tys. miejsc pracy ze środków europejskich przy współpracy z przedsiębiorcami. Zaznaczyła przy tym, że wysokość dofinansowania uzależniona jest od spadku obrotów, a przedsiębiorca musi dołożyć środki do tego komponentu. Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o możliwości uzyskania dotacji na kapitał obrotowy z funduszy UE.

– Wszędzie gdzie dzisiaj lokujemy środki w gospodarkę, w inwestycje, są to środki antykryzysowe, które będą pracować i przysparzać dobrych efektów na przyszłość – podkreśliła.

Właściciel i prezes firmy Accord Studio Mebli Janusz Gniazdowski przyznał, że z powodu koronawirusa, który "tąpnął całą gospodarką", ucierpiała również jego firma. Zaznaczył, że po rozmowach z załogą "solidarnie" zapadła decyzja, by obniżyć w zakładzie część wynagrodzeń na trzy miesiące. Wyraził nadzieję, że sytuacja wróci do normy już w tym miesiącu.

– Perspektywa zamówień jest niezła. Mam nadzieję, że będą nowe zlecenia, które pozwolą nam przetrwać – przyznał.

Pomoc będzie udzielana do końca roku

Janusz Gniazdowski zaznaczył, że jego firma skorzystała ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, m.in. dofinansowania na pokrycie wydatków związanych z wynagrodzeniami i składkami społecznymi.
– W przyszłym tygodniu mamy zamiar złożyć następne wnioski o dofinansowanie, co w dużej mierze pozwoli nam na przetrwanie w tych ciężkich czasach – powiedział.

Jak przypomniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak w pakiecie ministerstwa, wspierającym rządową tarczę antykryzysową, są dotacje na działalność obrotową dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Środki dla średnich firm, o które będzie można ubiegać się od połowy czerwca, to łącznie 2,5 mld zł. Wnioski na dotacje będzie można składać do 31 lipca 2020 roku. Ich naborem zajmie się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pomoc będzie udzielana do końca roku.

PolskieRadio24.pl/PAP/md/DoS

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express