Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 02.04.2021

Jak korzystać z "elektryka"? [WIDEO]

Korzystanie z samochodu elektrycznego nie musi być trudne! Sprawdź, czy to rozwiązanie idealne dla Ciebie! 

Przesiadając się z jednego auta do drugiego, czasem potrzebujemy chwili, aby się "przestawić". Nie chodzi wcale o regulację fotela, ale o "wyczucie" auta – tego jaką mocą dysponuje, czy ma napęd na przednie czy tylne koła oraz na jakim właściwie paliwie jedziemy. Podobnie jest w przypadku auta zeroemisyjnego. To stosunkowo nowa technologia i trzeba przywyknąć do nieco innego sterowania, niż w tradycyjnym samochodzie.

Skoro kupując nowy telewizor zaglądamy do instrukcji obsługi, to podobnie powinno być w przypadku auta z napędem elektrycznym – przypomina Ryszard Górski z SUBTRUCK.

Posłuchaj
00:54 1 - od czego zacząć.mp3 Od czego zacząć przygodę z "elektrykiem"? (Rozrusznik/PRK)

Ważne jest też to, abyśmy zapoznali się z deską rozdzielczą na której obok prędkościomierza elektryk oferuje specyficzny obrotomierz. Wyświetla on informacje o zużywanej i odzyskiwanej energii oraz wskazuje dystans, na jaki wystarczy nam prądu w bateriach.

Samochody elektryczne mają duży moment obrotowy, i co za tym idzie, niezłe przyspieszenie. Wciskając "gaz (prąd) do dechy" zdecydowanie możemy zaimponować innym kierowcom. Uważajmy jednak na wiążący się z tym szybszy spadek mocy w akumulatorach!
Dlaczego rekuperacja jest taka ważna?

Posłuchaj
00:31 6 - rekuperacja.mp3 Rekuperacja - czyli co? (Rozrusznik/PRK)

Gdy już nauczymy się jeździć samochodem elektrycznym i dopasujemy technikę jazdy do nowej technologii, ważne abyśmy nie zapominali o tankowaniu (a właściwie ładowaniu).

Każdy producent daje możliwość ładowania auta zarówno przez kabel z wtyczką do zwykłego gniazdka, jak i kabel do szybkiego poboru prądu z profesjonalnych urządzeń.

W przypadku klasycznej wtyczki możemy pobierać prąd 230V i ładować auto w garażu – to wygodne rozwiązanie, ale wymagające zdecydowanie dłuższego czasu "tankowania" – nawet 6-9 godzin.

Na stacji szybkiego ładowania trwa to zdecydowanie krócej.

Posłuchaj
00:43 4 - tankowanie.mp3 Jak tankować samochód elektryczny? (Rozrusznik/PRK)

00:52 5 - czas ładowania.mp3 Czas ładowania (Rozrusznik/PRK)

 

Jazda samochodem z napędem elektrycznym nie wymaga od kierowcy nowych umiejętności, ale nowej świadomości. Aby przekonać się, czy samochody elektryczne to rozwiązanie idealne dla Ciebie – musisz tego spróbować! Polecamy nasz moto-instruktaż!


Patryk Kuniszewicz


CZYTAJ TAKŻE:

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express