Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Trójka
Zuzanna Chowaniec 25.08.2021

Epidemia krótkowzroczności. Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem

Pandemia sprzyja rozwojowi krótkowzroczności wśród dzieci. Jak wynika z najnowszych badań, od marca ubiegłego roku wzrok pogorszył się aż u 40 procent najmłodszych. Kłopoty mogą się szczególnie dać we znaki na początku roku szkolnego. Jak alarmują naukowcy, coraz więcej uczniów będzie miało trudności z odczytaniem tego, co znajduje się na tablicy.

W czasie pandemii znacząco wzrosła liczba osób, które mają problemy ze wzrokiem. Z krótkowzrocznością borykają się przede wszystkim dzieci i młodzież. 

Posłuchaj
02:40 PR3_MPLS 2021_08_25-07-17-03_Krótkowzroczność.mp3 Epidemia krótkowzroczności wśród dzieci (Pora na Trójkę)

 

Przyczyny

– Kiedyś okulary w szkole nosiły dzieci, które były molami książkowymi. Obecnie źródeł kłopotów ze wzrokiem doszukuję się w nowych technologiach – mówiła Małgorzata Musiorska, okulista dziecięcy.

Komputery i smartfony służą już nie tylko do rozrywki i zabawy. W dobie pandemii urządzenia wykorzystywane były także w edukacji zdalnej. Jak alarmują eksperci, jeśli młodzi ludzie nie ograniczą spędzanych przed ich ekranami godzin, za pięć lat aż 1/3 dzieci w wieku szkolnym będzie zmagać się z krótkowzrocznością. 

Na czym polega krótkowzroczność? / Dr Nowosielska Okulistyka i Chirurgia Oka

Jak zapobiegać wadom wzroku? 

– Zalecania są jasne. Należy zwiększyć liczbę godzin spędzanych na świeżym powietrzu. Dobrze jest także ustalić relację czasu spędzanego na zewnątrz z tym, poświęcanym na używanie telefonu. Czas na powietrzu powinien być dwa razy dłuższy niż ten przed ekranem – wyjaśniła okulista. – Warto też wprowadzić do swojego życia tzw. metodę dwudziestek. Mówi ona, że po każdych dwudziestu minutach pracy z bliżą na dwadzieścia sekund powinniśmy spojrzeć na obiekt znajdujący się w odległości większej niż dwadzieścia jardów, czyli dalej niż pięć metrów – dodała ekspert.

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka? 

Przypadki dzieci, których wzrok znacząco ucierpiał podczas pandemii, nie są odosobnione. – Zaczęło się od bólów głowy, które nie powinny występować. Zauważyłam, że syn ma kłopoty z odczytywaniem tego, co znajduje się dalej. Do tego doszły problemy koordynacyjne. To był dla mnie dodatkowy przyczynek, żeby zastanowić się nad powodem. Muszę też oddać pani wychowawczyni, że dokładnie w tym samym momencie poinformowała mnie o swoich przemyśleniach na ten temat. Zbieżność naszych obserwacji spowodowała, że wybraliśmy się do okulisty. W ten sposób dowiedzieliśmy się o krótkowzroczności Tymka –  opowiadała pani Bogna, mama ośmiolatka.

Okres dojrzewania a wady wzroku / Portal Zdrowia Dziecka

Krótkowzroczność jest najbardziej powszechną wadą wzroku. Obecnie dotyka prawie połowy populacji. Wada często daje o sobie znać już w okresie wczesnoszkolnym i szybko postępuje. Zwykle narasta przez całe dorosłe życie.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 25.08.2021
Godziny emisji: 07.17

zch

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express