Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Trójka
Katarzyna Rogowska 02.09.2021

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg

Skończyły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku pracowników i uczniów. Powrót do pracy i szkolnej ławki nierzadko wywołuje ogólne zniechęcenie i niepokój, a to pogarsza naszą kondycję psychiczną. Jak temu zaradzić i oswoić się ze zmianą? Wystarczy odpowiednie nastawienie.

Mózg jak komputer

"Wystarczy odpowiednie nastawienie" – czy to nie brzmi zbyt prosto? Najprostsze rozwiązania często okazują się najlepsze. Dr Piotr Pudło z Instytutu Psychologii i Rozwoju zdradza łatwy sposób na zmianę podejścia do powrotu do obowiązków, ludzki mózg porównuje on do komputera.

śmiech usmiech kobieta radość 1200.jpg
Uśmiech pod lupą. Jakie ma zalety i czy można się go nauczyć?

– Jeżeli zadamy komputerowi pytanie, ten zacznie szukać odpowiedzi. Jeżeli zadamy sobie pytanie brzmiące "jak wrócić do pracy?", możemy dostrzegać ukryte w kontekście niepożądane rzeczy. W związku z tym umysł od razu będzie szukał zagrożeń. Będą to tzw. jałowe zmartwienia, czyli szukanie odpowiedzi na pytania, na które tak naprawdę nie mają odpowiedzi, a które przyniosą same trudności – mówi terapeuta w rozmowie z Szymonem Tarandą z Radia Rzeszów. – Jeżeli przedefiniujemy tę samą sytuację i zadamy sobie pytanie: "co mogę zrobić, by po powrocie czuć się dobrze?", mózg również będzie szukał odpowiedzi, ale całkowicie innych – wyjaśnia.

Posłuchaj
03:34 Pora na trojke wrzesien powrot do szkoly i do pracy 2021_09_02-07-22-23.mp3 Powrót do szarej rzeczywistości po wakacjach? Do tego można się przygotować! (Pora na Trójkę)

 

Kreator czy odbiorca?

Wniosek jest następujący: kluczowe jest zadawanie sobie właściwych pytań, które zachęcą nasz mózg do konstruktywnego działania. Opisany przez doktora Pudło mechanizm działa bardzo podobnie w przypadku, gdy przytłacza nas perspektywa powrotu z home office do siedziby firmy. 

Grafika ilustracyjna   Foto: shutterstock/Black Salmon Grafika ilustracyjna Foto: shutterstock/Black Salmon

– Zachęcam do zastanowienia się, co zrobić, żeby to otoczenie, w którym funkcjonujemy, nam służyło i na tej podstawie podjąć działania, które zbudują to otoczenie. Warto zadbać o to, co się wydarzy, zanim to się wydarzy, przyjąć postawę kreatora swojej przyszłości, a nie odbiorcy. Jeżeli zaczniemy myśleć, że to, co będzie się nam przytrafiać, zależy od nas, będziemy mieć większe poczucie sprawczości – radzi ekspert.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda (Radio Rzeszów)
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 7.22

kr

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express