Feministyczny przekaz Queen

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 13:20
W krótszym niż zazwyczaj tygodniu z piosenkami Queen poznaliśmy historię kolejnych trzech przebojów grupy - "I Want It All", "Radio Gaga" i "I Want To Break Free".
Audio
Kadr z teledysku do piosenki Bohemian Rhapsody zespołu Queen
Kadr z teledysku do piosenki "Bohemian Rhapsody" zespołu QueenFoto: youtube.com

"I Want It All" ze stadionowym refrenem zawierającym tytułową frazę to uniwersalna piosenka o pokonywaniu własnych słabości i spełnianiu marzeń, dowolnego, nawet największego, kalibru. Queen chcieli prawdopodobnie podboju kosmosu, ale z piosenkami "Radio Gaga" i "I Want To Break Free" nie udało im się nawet zrobić specjalnej kariery w USA, gdzie z kretesem przegrali wojnę o listy przebojów. Z porannych trójkowych mini-audycji z piosenkami Queen dowiedzieliśmy się, dlaczego. Opowiada Piotr Metz i muzycy grupy. Historie kolejnych utworów Queen - w przyszłym tygodniu, w porannym paśmie Trójki, ok. 7:35.

"Radio Gaga"

Utwór napisał perkusista Roger Taylor . Tytuł piosenki wziął się z dziecięcego gaworzenia jego syna. "Radio Gaga" zostało pomyślane, w ślad za piosenką "Video Killed the Radio Star" The Buggles , grupy Trevora Horna , jako protest przeciwko zmniejszeniu popularności radia kosztem telewizji. Paradoksalnie, wideoklip do utworu stał się przebojem MTV i otrzymał nominację do nagrody przyznawanej co roku przez stację.
Brian May : - Wybuchł wtedy skandal z łapówkami dla niezależnych promotorów płyt. Agencje rządowe zaczęły sprawdzać wytwórnie. Nasz label, Capitol Records, chcąc pokazać swoje stanowisko przeciwko tym gangsterom postanowił zawiesić wszelką promocję a tamci pokazali, kto tu rządzi. I pamiętam, jak "Radio Gaga" podskoczyło w jednym tygodniu na liście "Billboardu" z 60 na 30 miejsce, a w następnym – nagle z niej zniknęło. Nikt nie chciał nas wtedy grać.

"I Want It All"

Pierwszy singiel z płyty "The Miracle" został wykonany przez Queen na żywo dopiero na pamiętnym koncercie na Wembley, poświęconym pamięci Freddiego Mercury’ego . Partię nieżyjącego wokalisty Queen zaśpiewał wtedy Roger Daltrey z The Who . Tematem piosenki jest walka o osiągnięcie zamierzonego celu.

Brian May: - Czasem myślę, że cały ten biznes rockowy to sztuka przetrwania. Robisz coś a wszyscy "co?! co to jest?!", potem robisz to jeszcze raz i wszyscy myślą, że to niezłe, a potem jeszcze raz i wszyscy twierdzą, że to poważna sprawa. Tak było z nami. Ciężka orka na ugorze, ale wierzyliśmy w to, co robimy i w końcu zadziałał efekt kuli śnieżnej.

"I Want To Break Free"

Piosenkę napisał basista John Deacon . Utwór o ruchu wyzwolenia kobiet stał się hitem na całym świecie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.

Brian May: - Teledysk do "I Want To Break Free" zostało potraktowany w USA jako coś nie do pomyślenia. Gwiazdy rocka w kobiecych ciuchach? W Anglii od razu zrozumiano, że to parodia popularnego serialu "Coronation Street". W Stanach wszyscy byli zszokowani. Pamiętam promocję do tego klipu i pobladłych ze strachu prezenterów telewizyjnych, którzy nie chcieli mieć z tym nic wspólnego.

Dźwięki z opowieściami o piosenkach - w ramce "Posłuchaj", po prawej stronie.

Czytaj także

Queen: Beatlesi byli naszą Biblią

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 08:17
Zapraszamy na opowieść o kolejnych czterech piosenkach Queen. Przedstawia Piotr Metz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera wąsów Freddiego Mercury'ego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 17:00
Kolejny tydzień porannych opowieści o największych przebojach Queen. Razem z zespołem wkroczyliśmy w lata 80. XX wieku. Dekadę sponsorowały słynne wąsy frontmana zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Queen zdobywa sportowe areny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 14:05
W kolejnej serii opowieści o piosenkach grupy Queen usłyszeliśmy historie utworów "We Will Rock You", "We Are the Champions", "Under Pressure" i "A Kind of Magic".
rozwiń zwiń