"Męskie Granie" w Żywcu - trójkowa relacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Pierwszy koncert rządzi się nieco innymi prawami. Ma zdecydowanie ludyczny i rock'n'rollowy charakter. Kolejne będą bardziej "artystowskie" - mówił Wojciech Waglewski jeszcze przed rozpoczęciem występów w Żywcu.

Posłuchaj

Męskie Granie - Żywiec - Wojciech Waglewski
+
Dodaj do playlisty
+

"Męskie Granie" to projekt artystyczny, będący serią letnich koncertów, które odbywają się w siedmiu miastach Polski. W każdą sobotę między 16 lipca a 27 sierpnia można się przekonać, czym jest "Męskie Granie", a nawet więcej – czym jest sztuka w męskim rozumieniu. Celem projektu jest pokazanie siły twórczej tkwiącej w męskim spojrzeniu na muzykę i sztukę poprzez zderzenie silnych osobowości o niebywałym talencie.

Na pierwszej odsłonie "Męskiego Grania" w Żywcu zagrali: Voo Voo, Wojciech Waglewski + Mariusz Wilczyński, Lech Janerka, Raz Dwa Trzy, Fisz Emade Tworzywo, Hubert "Spięty" Dobaczewski (lider Lao Che), L.U.C. oraz DJ Eprom i Emade.

- Dziś w kraju trudno sobie wyobrazić lepszą prezentację polskiej muzyki niż "Męskie Granie" - mówił bez fałszywej skromności dyrektor artystyczny imprezy, Wojciech Waglewski. - Koncerty w każdym z miast będą mocno się różniły, ale wszystkie będą bardzo precyzyjnie zaplanowane.

Urozmaiceniem tegorocznej edycji imprezy jest rozbudowany wątek wizualny, za który odpowiada wybitny polski twórca animacji Mariusz Wilczyński. Na "Strefę sztuki" składają się samodzielne prezentacje, do których Wilczyński zaprosił najciekawszych przedstawicieli sztuk wizualnych młodego pokolenia (m.in. malarza Kubę Słomkowskiego, filmowca Andrzeja Jobczyka oraz animatora Kubę Jasiukiewicza). W oparciu o najnowsze technologie artyści ci pokazują m.in "wywijanie szklanki na drugą stronę", wkomponowują publiczność "Męskiego Grania" do własnych prac, a nawet angażują ją do wspólnej kreacji. - Chcemy przełamać strach, który polski widz zwykle odczuwa w kontakcie ze sztuką współczesną - wyjaśnia kurator "Strefy Sztuki".

O szczegółach muzycznych oraz artystycznych projektów "Męskiego Grania" dowiedzieć można się z wywiadów, które Piotr Stelmach przeprowadził z Wojciechem Waglewskim oraz Mariuszem w Żywcu.

Ekipa Trójki rozmawiała także z gwiazdami oraz gośćmi pierwszej tegorocznej odsłony letniej trasy "Męskiego Grania": L.U.C., który m.in. przedstawia swoje nietuzinkowe "plany biznesowe"); Spiętym, niechętnie zdradzającym szczegóły nowego wydawnictwa Lao Che); Adamem Nowakiem z Raz, Dwa Trzy; Fiszem, który zapowiada pożegnanie ze "starym brzmieniem Tworzywa"; wreszcie Lechem Janerką, opowiadającym o swojej współpracy z flecistą Krzysztofem Popkiem.

Kolejne miasta na mapie koncertowej "Męskiego Grania", do których śladem męskich artystów wybierze się Trójka, to: Warszawa (23 lipca, Centrum Kultury Koneser), Kraków (30 lipca, Ogrody Muzeum Archeologicznego), Lublin (6 sierpnia, Błonia pod Zamkiem Lubelskim), Gdańsk (13 sierpnia, Stocznia Gdańska), Wrocław (20 sierpnia, Browar Mieszczański) i Poznań (27 sierpnia, Stara Gazownia).

Dla swoich Słuchaczy, którzy nie będą mogli uczestniczyć w koncertach, Trójka przygotowała specjalne audycje poświęcone projektowi "Męskie Granie". W weekendy będzie można podsłuchać, co się dzieje na miejscu danej imprezy – "Offensywa" (w piątki o 22.00, z wyjątkiem lubelskiego koncertu 6 sierpnia) i "Myśliwiecka 3/5/7" (w soboty o 16.00, z wyjątkiem koncertu 6 sierpnia) będą nadawane wprost z miast znajdujących się na trasie koncertowej. Relacji z Lublina będzie natomiast można wysłuchać 5 sierpnia w audycjach "Zapraszamy do Trójki" (godz. 16.00) i "Markomanii" (godz. 10.00) oraz w specjalnej godzinnej audycji w sobotę, 6 sierpnia po godz. 14.00.

Natomiast w każdy letni poniedziałek, do 22 sierpnia włącznie, w specjalnej audycji Piotra Stelmacha po godzinie 15.00 Słuchacze będą mogli zdobyć karnety na koncerty w poszczególnych miastach.



Polecane