„Charlie” i jego łagodna perswazja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
„Charlie” i jego łagodna perswazja
"August Bęc-Walski" - cykl rysunków Karola FersteraFoto: Wikipedia/pd/kolaż Szczebrzeszyński

Karol Ferster, bo tak naprawdę nazywał się karykaturzysta, śmiechem starał się zmienić świat wokół siebie. Od wtorku jego prace można oglądać w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Posłuchaj

Wypowiedź Zygmunta Zaradkiewicza, dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie
+
Dodaj do playlisty
+

Rysunki Charliego można było oglądać w Ilustrowanym Kurierze Polskim, a po wojnie w Szpilkach, Życiu Warszawy i Przekroju. Był laureatem Nagrody Państwowej III Stopnia za całokształt twórczości w zakresie karykatury, Złotej Szpilki oraz Złotej Szpilki z Wawrzynem – najważniejszego wyróżnienia, jakie mogli otrzymać rysownicy i karykaturzyści.

Zdaniem dyrektora muzeum Zygmunta Zaradkiewicza, Karol Ferster był jednym z najważniejszych polskich karykaturzystów i wzorem dla powojennych rysowników. Zaradkiewicz dodaje, że twórczość rysownika warto przypomnieć starszym i przedstawić młodym czytelnikom, bo „w tej chwili jest to postać zapomniana”.

- Był osobą delikatną i sądzę, że przez tę delikatność nie czynił takich ostrych porównań – nie bił ostro. Natomiast właśnie za pomocą śmiechu, za pomocą łagodnej perswazji starał się ulepszyć świat w którym żył – powiedział Polskiemu Radiu dyrektor Muzeum Karykatury.

W 1999 roku Serafina Ferster część spuścizny męża przekazała muzeum. W kolekcji znajduje się 3200 prac rysownika – jest to największy zbiór jego dzieł. Wystawę można oglądać do stycznia 2013 r.

łu

Polecane