Co to jest RAM?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:23
Pamięć komputerową zwykle kojarzymy z miejscem do zapisywania naszych dokumentów, zdjęć i programów. Tymczasem to, jak działa urządzenie, w ogromnej mierze zależy od pamięci operacyjnej. Co to jest RAM?
Audio
Co to jest RAM?
Foto: Glow Images/ East News

Jak działa i jak są zbudowane kości z gigabajtami tej "ulotnej" pamięci? RAM to skrót od angielskiej nazwy Random Access Memory i oznacza pamięć swobodnego dostępu. To część komputera, bez której nie wykona on podstawowych funkcji.

Bartłomiej Dramczyk z pisma komputerowego "Chip" podkreśla, że bez procesora i pamięci RAM komputer praktycznie by nie pracował. - Pamięć operacyjna, to - jak podpowiada sama nazwa - miejsce, w którym składowane są zarówno aplikacje, które uruchamiamy, jak i dane, które są przetwarzane przez nas lub przez programy. Przez pamięć RAM przechodzą wszystkie dane, które są niezbędne do pracy komputera - tłumaczył Bartłomiej Dramczyk w audycji "Cyber Trójka".

Z czego składa się ta część komputera? - Kość pamięci zbudowana jest z 16 układów scalonych. (…) Najważniejszy, oprócz samych kości element to kontroler, czyli coś, co potrafi odczytać i zapisać dane w pamięci RAM - wyjaśnił Andrzej Pająk z magazynu "Chip".

Jakie rodzaje pamięci RAM dostępne są na rynku? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której znajdą Państwo także informacje, dotyczące przyszłości Microsoftu - a konkretnie obsady stanowiska szefa koncernu. Steve Ballmer odchodzi na emeryturę. Kto go zastąpi?

Na "Cyber Trójkę" w każdy piątek o godz. 18.05 zaprasza Damian Kwiek.

(ei)

Czytaj także

Polskie nastolatki są uzależnione od komputera i wirtualnego świata

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:08
Ponad 80 proc. nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności. Prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci.
rozwiń zwiń