X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co to jest RAM?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:23
Pamięć komputerową zwykle kojarzymy z miejscem do zapisywania naszych dokumentów, zdjęć i programów. Tymczasem to, jak działa urządzenie, w ogromnej mierze zależy od pamięci operacyjnej. Co to jest RAM?
Audio
Co to jest RAM?
Foto: Glow Images/ East News

Jak działa i jak są zbudowane kości z gigabajtami tej "ulotnej" pamięci? RAM to skrót od angielskiej nazwy Random Access Memory i oznacza pamięć swobodnego dostępu. To część komputera, bez której nie wykona on podstawowych funkcji.

Bartłomiej Dramczyk z pisma komputerowego "Chip" podkreśla, że bez procesora i pamięci RAM komputer praktycznie by nie pracował. - Pamięć operacyjna, to - jak podpowiada sama nazwa - miejsce, w którym składowane są zarówno aplikacje, które uruchamiamy, jak i dane, które są przetwarzane przez nas lub przez programy. Przez pamięć RAM przechodzą wszystkie dane, które są niezbędne do pracy komputera - tłumaczył Bartłomiej Dramczyk w audycji "Cyber Trójka".

Z czego składa się ta część komputera? - Kość pamięci zbudowana jest z 16 układów scalonych. (…) Najważniejszy, oprócz samych kości element to kontroler, czyli coś, co potrafi odczytać i zapisać dane w pamięci RAM - wyjaśnił Andrzej Pająk z magazynu "Chip".

Jakie rodzaje pamięci RAM dostępne są na rynku? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której znajdą Państwo także informacje, dotyczące przyszłości Microsoftu - a konkretnie obsady stanowiska szefa koncernu. Steve Ballmer odchodzi na emeryturę. Kto go zastąpi?

Na "Cyber Trójkę" w każdy piątek o godz. 18.05 zaprasza Damian Kwiek.

(ei)

Czytaj także

Polskie nastolatki są uzależnione od komputera i wirtualnego świata

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:08
Ponad 80 proc. nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności. Prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci.
rozwiń zwiń