Hologramy, czyli jak "Gwiezdne wojny" zmieniają nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 19:42
Pierwszy hologram, jaki zaistniał w zbiorowej wyobraźni, pojawił się w filmie George'a Lucasa inspirując naukowców do próby stworzenia odpowiedniego urządzenia. Chodzi o projektor, którego obraz będzie miał cechy obrazu rzeczywistego.
Audio
  • Damian Kwiek sprawdza, kiedy powstaną hologramy (Cyber Trójka)
Hologram to obraz wyświetlany w przestrzeni, tworzący złudzenie rzeczywistego obiektu
Hologram to obraz wyświetlany w przestrzeni, tworzący złudzenie rzeczywistego obiektu Foto: Glow Images/ East News

Hologram to obraz wyświetlany w przestrzeni, tworzący złudzenie rzeczywistego obiektu. Obraz holograficzny to pełny, mający cechy obrazu rzeczywistego. - Czyli to obraz przestrzenny, trójwymiarowy, z perspektywą, który możemy zobaczyć z każdej strony - tłumaczył w audycji "Cyber Trójka" Andrzej Pająk z pisma komputerowego "Chip".

Współcześnie ciekawie rozwijają się projekty budowania wyświetlaczy, które wydają się prezentować obraz na niczym. - Jak w "Gwiezdnych Wojnach", kiedy mały robot wyświetla wiadomość od księżniczki -wskazał gość Damiana Kwieka.  Są też obrazy dwuwymiarowe, które jednak potrafią wejść w interakcję z człowiekiem.

Jednak do stworzenia prawdziwego hologramu jest jeszcze daleko. - Aktualnie obserwujemy próby budowania obrazu holograficznego, więc do realizacji czasu jeszcze upłynie dużo - dodał Andrzej Pająk.

"Cyber Trójkę" przygotował i prowadził Damian Kwiek.

(ei/kul)

Czytaj także

Tablety to nie nowość. Czego o nich nie wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:09
- iPad zadebiutował na rynku w 2010 roku. Tablety na rynku pojawiły się jednak dużo wcześniej. - W 2001 roku Bill Gates zaproponował pierwszy tablet PC - mówi Bartłomiej Dramczyk z magazynu "Chip".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Kongres Mobilny. Nowe smartfony w Barcelonie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:18
Głośne premiery nowych telefonów, tabletów i nie tylko. W "Cyber Trójce" opowiadaliśmy o najważniejszych wydarzeniach Światowego Kongresu Mobilnego.
rozwiń zwiń