Windows czy Ubuntu? Porównanie systemów operacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:28
Jeden jest bardzo znany, ale płatny, a drugi mniej popularny, ale darmowy. - Warto się interesować nowymi rozwiązaniami i warto szukać alternatyw. Natomiast Windows jest standardem rynkowym nie bez przyczyny - mówił w Trójce Maciej Gajewski z pisma "Chip".
Audio
  • Windows czy Ubuntu? Porównanie systemów operacyjnych (Cyber Trójka/ Trójka)
Windows czy Ubuntu? Porównanie systemów operacyjnych
Foto: Glow Images/ East News

Sebastian Pawłowski z firmy Microsoft przekonywał, że za Windowsem przemawia m.in. wygoda. - Niezależnie od tego, z jakie wersji Windows korzystamy, nasze akcesoria i ulubione programy są kompatybilne z najnowszą wersją systemu. Po drugie Windows jest bardzo uniwersalny, możemy używać go na przykład na tablecie, robiąc notatki na wykładzie, a później podłączyć do klawiatury i myszy, by dokończyć pracę w domu - przekonywał Sebastian Pawłowski w audycji "Cyber Trójka".

Tymczasem Michał Rosiak, programista piszący aplikacje dla systemu Ubuntu podkreśla, że to rozwiązanie, w odróżnieni od oferty Microsoft, jest darmowe. - System Ubuntu jest też całkowicie odporny na wirusy, co bierze się z jego budowy - mówił Michał Rosiak.
Czy zatem przeciętny użytkownik komputera osobistego powinien zainteresować się Ubuntu? - Warto szukać alternatyw i śledzić nowości. Natomiast Windows jest standardem rynkowym nie bez przyczyny - przyznał Maciej Gajewski z pisma "Chip". - Ma wiele wad, ale za nim stoi wsparcie gigantycznej korporacji. Oznacza to, że jeśli mamy jakiś dokument zapisany 15 lat temu w formacie Office, to na nowym systemie też go otworzymy.

Co poza Windowsem i Ubuntu można wybrać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której mówiliśmy także m.in. o wojnie w rosyjskim internecie, prawdopodobnie powiązanej z wydarzeniami na Krymie i o e-sportowych zawodach Intel Extreme Masters, które ruszają w Katowicach.

"Cyber Trójkę" przygotował i prowadził Damian Kwiek.

(ei, gs)

Czytaj także

Co to jest RAM?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:23
Pamięć komputerową zwykle kojarzymy z miejscem do zapisywania naszych dokumentów, zdjęć i programów. Tymczasem to, jak działa urządzenie, w ogromnej mierze zależy od pamięci operacyjnej. Co to jest RAM?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bunt maszyn może się ziścić? Naukowcy przestrzegają przed robotami

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:07
Słynny futurolog Raymond Kurzweil przewiduje, że komputery zaczną tworzyć własne zaawansowane formy na takim etapie, że ludzkość przestanie za tym nadążać, mniej więcej w 2045 roku. Czy należy się bać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hologramy, czyli jak "Gwiezdne wojny" zmieniają nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 19:42
Pierwszy hologram, jaki zaistniał w zbiorowej wyobraźni, pojawił się w filmie George'a Lucasa inspirując naukowców do próby stworzenia odpowiedniego urządzenia. Chodzi o projektor, którego obraz będzie miał cechy obrazu rzeczywistego.
rozwiń zwiń