Najważniejsza jest przeglądarka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 10:19
To program komputerowy, z którego korzystamy najczęściej. Według badań firmy Microsoft, 60 procent czasu spędzanego przy komputerze, to praca z przeglądarką internetową.
Audio
Najważniejsza jest przeglądarka
Foto: SXC.hu

W ciągu ostatnich 20 lat pojawiło się na tym rynku kilku mocnych graczy. W efekcie, jak mówią komputerowi eksperci, doszło nawet do dwóch tzw. wojen przeglądarek.

Rafał Petras z portalu chip.pl przypomniał, że pierwsza przeglądarka, która podbiła amerykański świat to Mosaic. Po niej pojawiła się Netscape, wśród Polaków pieszczotliwie nazywana Netszkapą. Następnie do gry dołączył Microsoft i zaczęła się tzw. pierwsza wojna światowa między przeglądarkami – wyjaśnia.

Gość "Cyber Trójki" dodaje, że wojnę wygrał Internet Explorer. Potem nastąpiła kolejna inwazja, m.in. Mozilli, która wyprodukowała pokochaną przez cały świat przeglądarkę Firefox. - Miała ona uproszczone możliwości konfiguracji, była przeglądarką otwartą, miała miejsca na dodatki. Rzesza programistów z całego świata pisała określone rozszerzenia, które pozwoliły modyfikować i dostosowywać tę przeglądarkę do własnych potrzeb. Kilka lat później do gry dołączył się Chrome - dodaje.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Cyber Trójka" można słuchać w każdy piątek o 18:10.

Czytaj także

Koniec monopolu IE. Internauci mogą wybierać

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 11:31
Od poniedziałku europejscy użytkownicy przeglądarki Internet Explorer mogą swobodniej instalować inne przeglądarki pod systemem Windows. Producent obu programów, firma Microsoft, zaczyna wysyłać swym klientom specjalne aktualizacje.
rozwiń zwiń