Komputer wygrał z Kasparowem przez przypadek?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 22:00
W 1997 roku komputer Deep Blue pokonał arcymistrza szachowego Garri Kasparowa być może z powodu błędu w swoim oprogramowaniu.
Audio
Garrii Kasparow
Garrii KasparowFoto: Fot.: PAP/ STANISLAV PESKA

Maszyna pokonała arcymistrza w konsekwencji nietypowego, zaskakującego dla Rosjanina ruchu, ale to posunięcie było… następstwem błędu w kodzie komputera. W 44 ruchu, pierwszej rozgrywki, pojawił się błąd w oprogramowaniu, który spowodował, że komputer nie mógł przeanalizować gry i wykonał posunięcie całkowicie losowe. Ten nielogiczny ruch zupełnie zbił z tropu Rosjanina.
Konstruktorzy Deep Blue dziś wyjaśniają, że podczas jednej z testowych partii widzieli już taki błąd, ale wydawało im się, że go naprawili. - Niestety okazało się, że przeoczyliśmy jedną ewentualność - ujawnia Murray Campbell, członek ekipy Deep Blue sprzed 15 lat.

W "Cyber Trójce" mówiliśmy także o internetowych aplikacjach:

Do portalu informacyjnego, albo społecznościowego, albo do banku - przez aplikację zamiast przez przeglądarkę? Coraz więcej stron i usług ma swoje własne programy, umożliwiające korzystanie z danych treści. Dlaczego internetowe aplikacje w telefonach, tabletach i komputerach zdają się wypierać tradycyjną drogę dostępu do sieciowych zasobów? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Cyber Trójka" z 5 października 2012 roku.
Na audycję zapraszamy w każdy piątek o godz. 18.10.