Czterech Mironów na wodzie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 17:34
Festiwal Przemiany organizowany przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otworzy niezwykły spektakl "Port Miron". Wyjęte z bloku na Lizbońskiej mieszkanie poety zostanie postawione na Wiśle. Zamieszka na nim aż czterech Mironów Białoszewskich.
Audio
  • Rozmowa z Pawłem Passinim, reżyserem - "Fest Program" 31.08.2012
Fragm. plakatu Festiwalu Przemiany 2012
Fragm. plakatu Festiwalu "Przemiany" 2012Foto: mat. prasowe

Punktem wyjścia do projektu stały się nagrania Mirona Białoszewskiego dla jego niewidomej przyjaciółki Jadwigi Stańczakowej. - Są takie rzeczy, takie znaleziska, na które jedynym sposobem odpowiedzenia jest zrobienie spektaklu - mówił Paweł Passini, współreżyser spektaklu. Gość "Fest Programu" nie ukrywał, że fascynuje go postać Białoszewskiego. - Zawsze był dla mnie najbardziej intrygującym poetą. On poskładał mi mapę Warszawy - tłumaczył.

Spektakl otwierający festiwal Przemiany odbędzie się na wodzie. Wyjęte z bloku na Lizbońskiej mieszkanie poety zostanie postawione na Wiśle. Czterech Mironów, granych przez Mariusza Bonaszewskiego, Bartka Topy, Pawła Pabisiaka, Marcina Czarnika, to cztery różne postaci, którymi bywał Białoszewski. Podczas spektaklu na żywo zagrają muzycy – Tomasz Gwinciński z zespołem, zaśpiewa Natalia Przybysz.
Port Miron to także instalacje w podziemiach Centrum Nauki Kopernik. Denis Kolokol oraz Daniel Moński zbudują przestrzeń architektonicznego dźwięku, w której "słowa” będzie można dotknąć jak każdego innego realnego bytu – a zarazem przekształcać je i układać w przestrzeni razem z innymi. Instalacje z Warszawą w 3D to nie tylko próba wykadrowania miasta spojrzeniem Mirona Białoszewskiego. Wejście w interakcje poprzez ruch pozwoli odkrywać nowe poziomy znaczenia miejsc, o których poeta pisał. Sztuka nowych mediów użyta w tym projekcie staje się narzędziem pozwalającym przetłumaczyć nowoczesność i potoczność tekstów Białoszewskiego na współczesny rytm, wrażliwość, intensywność przeżywania. - Co by zrobił Białoszewski, gdyby miał do dyspozycji te wszystkie nowoczesne zabawki? - zastanawiał się Paweł Passini na antenie Trójki.
"Port Miron" - 1 września 2012, godz. 20.00 - 21.00 (spektakl), 21.00 - 24.00 (instalacje), wyspa przy Moście Śląsko-Dąbrowskim i podziemia Centrum Nauki Kopernik

Festiwal Przemiany potrwa do 9 września.

(pg/mat. promocyjne)

Czytaj także

Widowiskowe "Przemiany" nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:21
Jaka jest nasza tożsamość w mieście, w którym przebywamy? Jak wydobyć z miasta elementy, których na co dzień nie dostrzegamy? Już wkrótce na te i inne pytania odpowie Festiwal "Przemiany".
rozwiń zwiń