Maciej Zembaty był artystą niezależnym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:50
Współtworzył słuchowisko"Rodzina Poszepszyńskich" oraz audycję "Zapraszamy do Trójki". Był również znany jako tłumacz poezji Leonarda Cohena. Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.
Audio
  • Rozmowa z Maciejem Zembatym (5.11.2010) (Tym żyło radio/Trójka)
  • Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magdalena Jethon wspomina Macieja Zembatego
  • Janusz Bogacki - pianista, kompozytor i aranżer, debiutował z Maciejem Zembatym w kabarecie studenckim "Fermata".
  • Artur Andrus przypomniał, że dzięki Maciejowi Zembatemu Polacy mogli poznać twórczość wielu wybitnych poetów.
  • Satyryk i dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, Artur Andrus, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Zembaty był nie tylko poetą czarnego humoru, ale wszechstronnym artystą i radiowcem.
  • Artur Andrus podkreślił, że Maciej Zembaty był człowiekiem i artystą niezależnym.
  • Paweł Sztompke podkreśla zasługi Macieja Zembatego w promowaniu i przybliżaniu twórczości Leonarda Cohena w Polsce.
  • Pawel Sztompke: Zembaty wprowadzał genialny klimat do radia
Maciej Zembaty
Maciej ZembatyFoto: Henryk Kotowski/Wikimedia Commons/CC

Maciej Zembaty był wybitnym satyrykiem, poetą, reżyserem radiowym, muzykiem i bardem.
Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magdalena Jethon podkreśliła, że należał do najważniejszych osobowości Redakcji Rozrywki Trójki.

Dziennikarz radiowej Jedynki, Paweł Sztompke podkreślał też zasługi Zembatego w promowaniu i przybliżaniu twórczości Leonarda Cohena w Polsce. Przetłumaczył ponad 60 piosenek tego artysty. Większość z nich opublikował w tomikach, zarówno w obiegu oficjalnym, jak i poza nim. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek Cohena.

Satyryk i dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, Artur Andrus, powiedział, że Zembaty był nie tylko poetą czarnego humoru, ale wszechstronnym artystą i radiowcem. - Był człowiekiem i artystą niezależnym - mówi o nim Artur Andrus.

Poeta, satyryk, muzyk

Przyszedł na świat w Tarnowie 16 maja 1944 roku. Skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisał o polskiej piosence i więziennej gwarze, stając się z czasem pierwszym polskim specjalistą od tak zwanej "grypsery". W roku 1965 Maciej Zembaty pojawił się na Festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie jury. Trafiła też do niego nagroda za najlepszy debiut autorski.

Swoją  przygodę w Radiu zaczął w roli prezentera muzycznego. Wraz z Januszem Bogackim tworzył audycję "Płyty nasze i naszych przyjaciół".  – Bogacki przygotowywał stronę muzyczną, a ja snułem absurdalny monolog, przerywany nagraniami – wspominał.

Kolejne programy i działania artystyczne przyniosły mu coraz większy rozgłos, zdobył rzesze fanów. W Trójce wraz z Jackiem Janczarskim tworzył słuchowisko radiowe "Rodzina Poszepszyńskich”, nadawane w Polskim Radiu przez 25 lat. Zaczął tłumaczyć i wykonywać piosenki Leonarda Coehna. W roku 1976 tworzył  audycją autorską "Zgryz". Był jednym z prowadzących audycji "Zapraszamy do Trójki".

Stworzył w 1981 I Przegląd piosenki Prawdziwej "Zakazane piosenki". Napisał muzykę do słynnego serialu "7 życzeń", w którym udzielił głosu kotu Rademenesowi.

W latach 90. ponownie pojawił się w Trójce wraz z Jackiem Janczarskim, przygotowując nową wersję "Zgryzu".

 

rk/pg