X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Zembaty był artystą niezależnym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:50
Współtworzył słuchowisko"Rodzina Poszepszyńskich" oraz audycję "Zapraszamy do Trójki". Był również znany jako tłumacz poezji Leonarda Cohena. Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.
Audio
  • Rozmowa z Maciejem Zembatym (5.11.2010) (Tym żyło radio/Trójka)
  • Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magdalena Jethon wspomina Macieja Zembatego
  • Janusz Bogacki - pianista, kompozytor i aranżer, debiutował z Maciejem Zembatym w kabarecie studenckim "Fermata".
  • Artur Andrus przypomniał, że dzięki Maciejowi Zembatemu Polacy mogli poznać twórczość wielu wybitnych poetów.
  • Satyryk i dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, Artur Andrus, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Zembaty był nie tylko poetą czarnego humoru, ale wszechstronnym artystą i radiowcem.
  • Artur Andrus podkreślił, że Maciej Zembaty był człowiekiem i artystą niezależnym.
  • Paweł Sztompke podkreśla zasługi Macieja Zembatego w promowaniu i przybliżaniu twórczości Leonarda Cohena w Polsce.
  • Pawel Sztompke: Zembaty wprowadzał genialny klimat do radia
Maciej Zembaty
Maciej ZembatyFoto: Henryk Kotowski/Wikimedia Commons/CC

Maciej Zembaty był wybitnym satyrykiem, poetą, reżyserem radiowym, muzykiem i bardem.
Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magdalena Jethon podkreśliła, że należał do najważniejszych osobowości Redakcji Rozrywki Trójki.

Dziennikarz radiowej Jedynki, Paweł Sztompke podkreślał też zasługi Zembatego w promowaniu i przybliżaniu twórczości Leonarda Cohena w Polsce. Przetłumaczył ponad 60 piosenek tego artysty. Większość z nich opublikował w tomikach, zarówno w obiegu oficjalnym, jak i poza nim. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek Cohena.

Satyryk i dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, Artur Andrus, powiedział, że Zembaty był nie tylko poetą czarnego humoru, ale wszechstronnym artystą i radiowcem. - Był człowiekiem i artystą niezależnym - mówi o nim Artur Andrus.

Poeta, satyryk, muzyk

Przyszedł na świat w Tarnowie 16 maja 1944 roku. Skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisał o polskiej piosence i więziennej gwarze, stając się z czasem pierwszym polskim specjalistą od tak zwanej "grypsery". W roku 1965 Maciej Zembaty pojawił się na Festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie jury. Trafiła też do niego nagroda za najlepszy debiut autorski.

Swoją  przygodę w Radiu zaczął w roli prezentera muzycznego. Wraz z Januszem Bogackim tworzył audycję "Płyty nasze i naszych przyjaciół".  – Bogacki przygotowywał stronę muzyczną, a ja snułem absurdalny monolog, przerywany nagraniami – wspominał.

Kolejne programy i działania artystyczne przyniosły mu coraz większy rozgłos, zdobył rzesze fanów. W Trójce wraz z Jackiem Janczarskim tworzył słuchowisko radiowe "Rodzina Poszepszyńskich”, nadawane w Polskim Radiu przez 25 lat. Zaczął tłumaczyć i wykonywać piosenki Leonarda Coehna. W roku 1976 tworzył  audycją autorską "Zgryz". Był jednym z prowadzących audycji "Zapraszamy do Trójki".

Stworzył w 1981 I Przegląd piosenki Prawdziwej "Zakazane piosenki". Napisał muzykę do słynnego serialu "7 życzeń", w którym udzielił głosu kotu Rademenesowi.

W latach 90. ponownie pojawił się w Trójce wraz z Jackiem Janczarskim, przygotowując nową wersję "Zgryzu".

 

rk/pg