"Nie trać słuchu" - akcja społeczna Trójki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 13:57
Program III Polskiego Radia chce uświadomić słuchaczom, że pogarszanie się i utrata słuchu są chorobą cywilizacyjną, której można zapobiegać. Akcję honorowym patronatem objął prof. Henryk Skarżyński.
Audio

Od 13 lipca Trójka nadawaje cykl specjalnych audycji poświęconych problemom ze słuchem. Wśród tematów podejmowanych na antenie znajdują się problemy ze słuchem u dzieci i u bagatelizującej ten problem młodzieży, objawy pogorszenia słuchu i profilaktyka, głuchota jako choroba cywilizacyjna, wpływ głośnej muzyki na słuch bywalców klubów, koncertów i posiadaczy przenośnych odtwarzaczy mp3 oraz wpływ huku miejskiego oraz hałasu w miejscu pracy na słuch.

Naukowcy twierdzą, że za kilka lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak dziś okulary. Pogarszanie się słuchu to tzw. cicha plaga – latami może rozwijać się w ukryciu. Dwie najważniejsze przyczyny głuchnięcia to: starzejące się społeczeństwo oraz rozpowszechnienie się przenośnych odtwarzaczy muzyki. Głośne koncerty, filmy wyświetlane w kinach, kanały telewizyjne nadawane z różnym natężeniem głośności, często nieprzyjemnie zaskakującym przy zmienianiu programu lub nadawaniu reklam, a nawet zwykły hałas miejski mogą powodować kłopoty ze słuchem.

Ponad 70% Polaków odczuwa uciążliwy, męczący hałas, z tego co trzeci – często. Co dziesiąty pytany uważa, że z powodu hałasu ma kłopoty ze zdrowiem i samopoczuciem. Jak wynika z raportu CBOS "Zagrożenie hałasem – opinie z lat 1999-2009" najczęstsze dolegliwości wymieniane przez badanych to: nerwowość, rozdrażnienie i nadpobudliwość. A także przemęczenie, bóle lub zawroty głowy, migreny i bezsenność.

Zobacz całą stronę serwisu >>>

Zobacz także