Wojciecha Gąssowskiego i Andrzeja Turskiego połączyła muzyka

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 12:00
- Poznałem go w warszawskim klubie Stodoła, ale to była jeszcze ta dawna Stodoła… Andrzej grał wtedy w zespole Chochoły, na tak zwanej gitarze rytmicznej - wspominał znanego dziennikarza wokalista i kompozytor - Wojciech Gąssowski.
Andrzej Turski z córką Urszulą Chincz
Andrzej Turski z córką Urszulą Chincz Foto: archiwum prywatne U. Chincz

Od 27 stycznia studio emisyjne M2, w budynku Trójki przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie, nosi nazwę studia im. Andrzeja Turskiego - zmarłego w grudniu 2013 r. dziennikarza i byłego dyrektora Trójki.  Podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy Andrzeja Turskiego wspominał m.in. wokalista i kompozytor Wojciech Gąssowski. Opowiadał on o mało znanym, muzycznym etapie w karierze Andrzeja Turskiego.

Andrzej Turski w Polskim Radiu - wyjątkowe nagrania i zdjęcia >>>

-  Właśnie tutaj, w Trójce, nagraliśmy trzy piosenki Chochołów, z udziałem moim i Andrzeja Turskiego. Byliśmy młodzi, cieszyliśmy się, że mamy zespół, że możemy sobie występować, nagrywać... To był trochę inny świat - wspominał Wojciech Gąssowski.

Muzyczna przygoda Andrzeja Turskiego rozpoczęła się od... banjo. - Jeszcze jako harcerz w szkole średniej grałem na banjo, ale takim 6-strunowym, na którym grało się jak na gitarze. Później pojechałem na muzyczny obóz do Przemyśla, na którym instruktorami byli ówcześni Czerwono-Czarni. Na tym obozie powstały Alibabki – wspominał w 2013 r. sam Andrzej Turski w audycji "Trójkowy wehikuł czasu" .

- Pan Andrzej Turski kojarzył mi się zawsze z nowoczesnym radiem. Gdy jechałem na koncert do Trójki, słuchałem archiwalnych audycji. One się w ogóle nie zestarzały. Myślę, że to jest ogromny komplement w radiu, że audycja, która ma dwadzieściaparę lat się nie zestarzała - mówił dziennikarz Wojciech Zimiński. Jego zdaniem to się rzadko zdarza. "Żywe" audycje, które się nie starzeją to jest cud. - Brał w nim udział pan Turski i on go dokonał - dodał Zimiński.

Audycja Wojciecha Zimińskiego w Trójce>>>

(ei/mp)

Czytaj także

Andrzej Turski patronem studia emisyjnego radiowej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 17:09
Studiu emisyjnemu Programu III nadane zostało imię zmarłego w grudniu 2013 roku dziennikarza, byłego redaktora naczelnego Programu III Polskiego Radia - Andrzeja Turskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radio to sztuka słuchania". Wspomnienie o Andrzeju Turskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 18:31
Ta historia zaczęła się w latach 60. Radio brzmiało wtedy inaczej niż dziś. I nie chodzi o przekazywane treści czy jakość dźwięku. Przede wszystkim o formę i kształt audycji. Większość z nich nie była nadawana na żywo. Zmiana dokonała się na początku lat 70. za sprawą dwóch ludzi. Jednym z nich był Andrzej Turski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Michniewicz, Marek Niedźwiecki i Hirek Wrona wspominają Andrzeja Turskiego (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 12:00
- Z góry przepraszam moich wszystkich szefów, ale to był najlepszy szef i nie wyobrażam sobie lepszego - przyznała Beata Michniewicz, dziennikarka Programu III Polskiego Radia podczas uroczystości nadania studiu Trójki imienia Andrzeja Turskiego.
rozwiń zwiń