X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O początkach kariery i przyjaźni z Edith Piaf. Charles Aznavour od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 04:30
Ikona, legenda, gwiazda, bard? Słowa to za mało, by opisać kim jest Charles Aznavour, artysta, który w zasadzie całe życie spędził na scenie. Czy pamięta swój debiut? - Tańczyłem w teatralnej sztuce dla dzieci. To było przed świętami Bożego Narodzenia w 1933 roku. Moje wspomnienie tego dnia jest dość mgliste - opowiada piosenkarz.
Audio
Francuski piosenkarz Charles Aznavour
Francuski piosenkarz Charles AznavourFoto: PAP/EPA/ANDRE KOSTERS

Jak dodaje, pierwsze kroki na scenie jako aktor stawiał, gdy miał 10 lat. Czemu zatem dziś nie jest znano jako aktor, tylko muzyk? - To był powolny proces. Pewnego dnia reżyser przedstawienia, w którym występowałem, spytał mnie czy umiem tańczyć i przyznałem, że tak. Ustawił mnie w rzędzie dziewczynek, ładnie ubrał i już. W mojej szkole uczyłem się baletu klasycznego, nie uczyłem się za to aktorstwa, bo w mojej rodzinie nie brakowało aktorów - wyjaśnia Aznavour.

Muzyk poznał m.in. Edith Piaf i może dziś dać świadectwo tego, co stanowiło o fenomenie gwiazdy. - Ona była magią, wiedziała jak śpiewać i że każde słowo ma znaczenie. Miała świetne poczucie humoru i to coś, czego nie zobaczysz w żadnym filmie o niej, że potrafiła się śmiać, tak jak porządnie wypić i zjeść. Kochała swoją publiczność, a to bardzo ważne - wspomina artysta. Jak dodaje, była jego wielką przyjaciółką.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

7 maja w Atlas Arenie w Łodzi wystąpi Charles Aznavour. Z tej okazji Anna Gacek wybrała się do Lozanny na spotkanie z legendarnym francuskim wokalistą ormiańskiego pochodzenia. Aznavour występował w naszym kraju tylko raz. W 1984 r. był gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Miał wówczas 60 lat. Trzydzieści lat później przyjeżdża, by przypomnieć się polskiej publiczności w repertuarze złożonym ze swoich największych przebojów.

A ma w czym wybierać, bowiem - według fanów bardzo dokładnie dokumentujących jego twórczość nagrał do tej pory ponad 1200 piosenek, umieszczonych na 294 albumach, które rozeszły się w nakładzie ponad stu milionów egzemplarzy. O ile jednak statystykom udało się ustalić, że Szahnur Aznawurian - bo tak naprawdę nazywa się piosenkarz i aktor - zagrał w 80 filmach, to już nikt nie podjął się policzenia jego występów, które odbyły się na wszystkich (prócz oczywiście Antarktydy) kontynentach świata.

- Dlatego jadąc do Lozanny, w pobliżu której mieszka dziś Aznavour, myślałam o wyzwaniu, z jakim będę musiała się zmierzyć, chcąc przybliżyć słuchaczom człowieka-legendę, którego sława sięga daleko poza granice Francji - mówi Anna Gacek, dziennikarka Trójki.

Niespełna 90-letni, ale wciąż aktywny artystycznie i pełen pasji Aznavour podczas rozmowy z Anną Gacek opowiedział m.in. o debiucie w dziecięcym teatrze, podboju Ameryki, przyjaźni z Edith Piaf, miłości Francuzów do swoich bardów i o uczuciu, jakim Aznavour darzy swoje piosenki. Nie zabrakło również pytań o pozamuzyczną działalność weterana estrady. - Jak powiedział w wywiadzie, publiczność daje mu energię do życia, dlatego zamierza przestać dopiero na… setne urodziny. Trudno mu nie wierzyć, bo chociaż z ochotą wspominał dawne czasy, oczy świeciły mu się, gdy mówił o najbliższych koncertach i o spotkaniu ze swoją ukochaną publicznością - mówi Anna Gacek.
Trójka jest patronem majowego koncertu artysty w łódzkiej Atlas Arenie.

(sm, gs)

Czytaj także

Maria Peszek o fascynacji... pieśniami ludowymi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 19:27
To jeden z najgłośniejszych polskich debiutów fonograficznych XXI wieku. Wydana w 2005 roku "Miasto mania" Marii Peszek, jej opowieść o życiu w wielkim mieście zdobyła uznanie słuchaczy i krytyków. Płyta uzyskała status platynowej. Uhonorowano ją dwoma Fryderykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znakomici goście na debiutanckiej płycie Adama Krylika

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 16:26
"Kto za mną stoi" to płytowy debiut Adama Krylika. Artysta gościł w audycji "Markomania". Opowiedział Markowi Niedźwieckiemu m.in. o albumie, pracy w dubbingu i teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruce Springsteen: ludzkie historie i dylematy zaklęte w dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 03:00
Jaki jest Bruce Springsteen? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć biografia muzyka, której polska edycja właśnie ukazała się na rynku. Książka opowiada nie tylko o artyście, ale również kontekście kulturowym i politycznym otaczającym twórcę.
rozwiń zwiń