Post-rockowe brzemienia The Frozen North

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 09:30
- Projekt był w założeniu dużo bardziej kameralny. Chcieliśmy sobie razem instrumentalnie pograć i nie zakładaliśmy, że to się tak rozrośnie - mówi w audycji "Przed godziną Zero" skrzypaczka The Frozen North Agnieszka Olek.
Audio
  • Agnieszka Oleś, Filip Szumowski i Neil Milton o post-rockowych brzmieniach The Frozen North (Przed godziną Zero/Trójka)
Post-rockowe brzemienia The Frozen North
Foto: Glowimages/East News/Daniel Jason Karjadi

Zespół The Frozen North powstał w styczniu 2014 roku. Na początku istnienia, grupa składała się z trzech osób, które planowały tworzyć raczej stonowaną muzykę folkową. Obecnie w skład zespołu wchodzi sześcioro muzyków z Warszawy, Szkocji oraz Irlandii: skrzypaczki Agnieszka Olek i Kasia Tekielska, gitarzyści Dave Killoran i Neil Milton, gitarzysta basowy Filip Szumowski, perkusista Tomek Walczak.

Filip Szumowski mówi, że zespół stara się łączyć post-rock ze współczesnymi brzmieniami muzyki klasycznej. - Wydaliśmy na razie jeden singiel. W drugiej połowie przyszłego roku skomponujemy całą płytę - mówi muzyk i dodaje, że "mimo różnic, które mogłyby wynikać z różnych środowisk kulturowych i językowych, komponowanie idzie bardzo sprawnie".

W muzyce zespołu dużą rolę odgrywają skrzypce. - Od początku było takie założenie, żeby te skrzypce potraktować trochę nietypowo, żeby nie były jedynie instrumentem dogrywającym. U nas mają one rolę wiodącą. Wręcz zastępują wokal - mówi Agnieszka Olek.

Zespół wydał singiel zatytułowany "Origin/Electric Mistress". - "Electric Mistress" to kawałek typowy dla nas, bardzo zmienny. Jest w nim duża skala emocji i ma swój specyficzny podskórny puls. Zaskakuje, ponieważ do pewnego momentu toczy się w sposób określony, a potem nagle można spodziewać się, że coś tam się wydarzy nieoczekiwanego, są pewne zwroty akcji, nieoczekiwane emocje. Warto posłuchać całości, bo może być zaskakująca - zachęca Agnieszka Olek.

25 września The Frozen North wystąpią w Warszawie podczas Warsaw Music Week. Koncert odbędzie się w klubie Chmury.  - Poza The Frozen North wystąpią The Sunit Earth, Kiev Office, Hanimal, Asia i Koty oraz Neil Milton and the SheSaid She Saids - mówi gitarzysta Neil Milton.

Audycję prowadził Tomasz Żąda.

(kh/mk)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Tomasz Żąda

Czytaj także

Mansell, Julee Cruise, The Pogues. Kto stoi za takim wyborem?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 13:17
Clint Mansell "Requiem For a Dream", Julee Cruise "The Nightingale", The Pogues - "Summer in Sian" - to wybory muzyczne naszego kolejnego gościa. Zachęcamy do odgadywania, kto ze znanych z anteny głosów opowiada o swojej ulubionej muzyce. "Ja tu gram" we wtorek od 12.05!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Voo Voo, Morcheeba, Daniel Bloom. Kto stoi za takim wyborem?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 13:17
Voo Voo - "Faz", Morcheeba - "Undress Me Now", Daniel Bloom - "Ludzie sobie żyją" - to wybory muzyczne naszego kolejnego gościa. Zachęcamy do odgadywania, kto ze znanych z anteny głosów opowiada o swojej ulubionej muzyce. "Ja tu gram" w środę od 12.05!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Marcinik zdradza, jakiej muzyki słucha w pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 14:50
- Pierwsza audycja, którą zrealizowałam na żywo, była muzyczna. Nocna i potwornie wtórna, ponieważ moim mistrzem był Piotr Kaczkowski i była to bardzo "kaczkowska" audycja muzyczna - wspomina bohaterka audycji "Ja tu gram" Barbara Marcinik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie muzyczne natury Dariusza Pieróga

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 21:50
- Od bluesa się wszystko zaczęło, również moja muzyczna edukacja. Do pewnego stopnia moim nauczycielem muzyki był Tomasz Beksiński - zdradza bohater audycji "Ja tu gram" Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń