Nie żyje Eugeniusz Rudnik

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 12:54
W wieku 84 lat zmarł legendarny kompozytor muzyki elektronicznej i elektroakustycznej, współtwórca Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Eugeniusz Rudnik, Warszawa , 23.11.2013
Eugeniusz Rudnik, Warszawa , 23.11.2013 Foto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Eugeniusz Rudnik rozpoczął pracę w Polskim Radiu w 1955 roku, trzy lata później został zatrudniony w słynnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Królestwo dźwięku przekute na obrazy. Eugeniusz Rudnik i magia radia >>>

Był jednym z pierwszych w Polsce realizatorów muzyki elektroakustycznej i współtwórcą tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej, autorem innowacyjnych rozwiązań przestrzennej projekcji dźwięku. Swą pracą zdefiniował i uprawomocnił rolę realizatora dźwięku jako współtwórcy muzycznego dzieła elektroakustycznego.

Muzyka elektroniczna w Polskim Radiu, czyli emocje i żyłka poszukiwacza >>>

Zrealizował dziesiątki dzieł m.in. Andrzeja Dobrowolskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera. Jako kompozytor stworzył około 95 utworów, m.in. w studiach elektronicznych w Warszawie, Sztokholmie, Kolonii, Paryżu, Brukseli, Gandawie. Były one prezentowane na antenach radiofonii całej Europy i wielu krajów świata, a także na festiwalach w kraju i poza granicami Polski. Za swoją twórczość i działalność był wielokrotnie nagradzany, w 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tym żyło radio - wielkie głosy: Eugeniusz Rudnik >>>

(Wikipedia/mk)