X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Punkowa historia punka

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 23:00
Ten wieczór spędziliśmy w nowojorskich klubach, spelunach, sekretnych zakątkach miasta, wśród muzyków, groupies, wyrzutków i odmieńców.
Audio
  • Gillian McCain i Danny Fields w rozmowie z Anną Gacek o historii punk rocka (Trójka)
Danny Fields, Anna Gacek i Gillian McCain
Danny Fields, Anna Gacek i Gillian McCainFoto: Archiwum Anny Gacek

Są lata siedemdziesiąte, młodzież chce się bawić, młodzież chce krzyczeć, młodzież chce nowych idoli. I przyszli! Iggy, Patti, Debbie i wielu innych.

Punk w Nowym Jorku był potężną siłą – tych, którzy go tworzyli, i piosenek, jakie napisali. Nie zabrakło ich w audycji. Ale przede wszystkim, w roli głównej, Gillian McCain – współautorka znakomitej książki "Please Kill Me" i Danny Fields – legendarny menedżer The Stooges i The Ramones. Były anegdoty, wspomnienia, mnóstwo beztrosko radosnych i zwyczajnie tragicznych historii ludzi, którzy mają swoje miejsce w historii muzyki.

– Trudno powiedzieć, kiedy zaczęła się scena punkowa. Ta muzyka miała swój czas, a kiedy było już po wszystkim, zaczęły się sprzedawać płyty. Nie używaliśmy nawet tego terminu, pojawił się on dopiero z premierą "Punk Magazine" – wspomina Danny Fields.

– Z zebranych przeze mnie materiałów wynika, że momentem narodzin tej sceny jest koncert The Ramones z londyńskiego Roundhouse z 1976 roku. Wcześniej działo się już sporo, ale terminu "punk" nie używano. W książce zaczęliśmy od Velvet Underground, bo dla nas to właśnie punk. Potem Iggy Pop i The Stooges, Patti Smith, Debbie Harry i Blondie, aż po Sex Pistols i The Clash – opowiada Gillian McCain.

Dlaczego rynek brytyjski był niezbędny dla rozwoju muzyki punk? Dlaczego początkowo nie przyjęła się ona w USA? Odpowiedzi na te pytania oraz ciekawostki dot. muzyki i kultury punk w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Punkowa historia punka
Prowadzi:
Anna Gacek
Gość:
Gillian McCain (współautorka książki "Please Kill Me"), Danny Fields (menedżer muzyczny)
Data emisji:
2.05.2019
Godzina emisji:
21.09

ml/at

Czytaj także

Muzyczne początki Dolores O'Riordan

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 11:50
Dwa dni temu odbył się pogrzeb wokalistki zespołu The Cranberries. Od wtorku Piotr Metz wspomina Dolores O'Riordan, przypominając fragmenty wywiadów z artystką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Muniek Staszczyk zawdzięcza rodzicom?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 09:00
Kiedy miał trzy lata, zbuntował się po raz pierwszy. Zwiał z przedszkola. Potem weszło mu to w krew.
rozwiń zwiń