35-lecie zespołu Dżem w Trójce. Zobacz wideo z koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 23:59
W pamięci fanów - i nie tylko - Dżem zapisał się na trwałe takimi przebojami, jak "Sen o Viktorii", "Dzikość mego serca", "Autsajder", "Wehikuł czasu" czy "List do M.". Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu, będącego podsumowaniem 35 lat działalności grupy.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Koncert został zarejestrowany w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, z okazji jubileuszu grupy, 30 marca 2014 roku. Jubileuszowy występ jednego z najważniejszych polskich zespołów zainaugurował również obchody 52. urodzin Trójki.

Nieokiełznana wyobraźnia. Kultowe audycje Trójki >>>
Trójka w prima aprilis. Audycja, jakiej świat nie słyszał! >>>

Choć muzyczna Polska poznała Dżem na początku lat 80., korzenie grupy sięgają dużo, dużo głębiej. Aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam (gitara) Otrębowie, Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasiak (perkusja).

Przełomowy koncert zespołu Dżem w Trójce >>>
I niewiele lub nic nie zmieniło dojście wokalisty (grającego na harmonijce) Ryszarda Riedla. Bo zespół ani nie miał stałej bazy, ani własnego repertuaru (na swoje potrzeby adaptując przeboje zachodnich mistrzów w postaci Cream, Santany czy Rolling Stones), ani nawet... nazwy. Dopiero gdy sytuacja zmusiła do zapełnienia wolnego miejsca na plakacie, stanęło na nazwie Jam (od jamowania). Polski zapis nazwy trafił się - zupełnym przypadkiem kierującym ręką organizatorki jednego z koncertów - w roku 1974.

Dżem nie miał też jeszcze jednej rzeczy - stałego składu. Spośród muzyków, którzy doszli na przestrzeni lat, najważniejszy okazał się Leszek Faliński. To on wraz z Riedlem stanowił wówczas siłę napędową zespołu. Oni dwaj komponowali pierwsze oryginalne utwory grupy (własny program wykluł się latem 1979 roku w mazurskich Wilkasach). To oni nalegali, by Dżem wziął udział w festiwalu w Jarocinie. I postawili na swoim.

Tak rozpoczęła się historia zespołu, który w pamięci fanów (i nie tylko) zapisał się na trwałe takimi przebojami, jak "Sen o Viktorii", "Dzikość mego serca", "Autsajder", "Wehikuł czasu" czy "List do M.". Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu, będącego podsumowaniem 35 lat działalności grupy, która aktualnie gra w składzie:

  • Maciej Balcar – śpiew, harmonijka ustna,
  • Adam Otręba – gitara solowa, śpiew,
  • Benedykt "Beno" Otręba – gitara basowa, śpiew,
  • Jerzy Styczyński – gitara solowa,
  • Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe, organy Hammonda,
  • Zbigniew Szczerbiński – perkusja.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(źródło: www.dzem.com.pl, ei, mk, gs, mp)

Czytaj także

Alosza Awdiejew, czyli koncert człowieka-orkiestry (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 10:00
W Trójce odbył się koncert artysty estradowego, który jednocześnie jest aktorem, felietonistą, tłumaczem i… profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił Alosza Awdiejew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skazany na bluesa" - spektakl o śląskiej ikonie i samotności

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:00
Z okazji piątkowej premiery "Skazanego na Bluesa” Piotr Baron w audycji "LP Trójka" rozmawiał m.in. z głównym bohaterem, odtwórcą roli Ryśka Riedla, Tomaszem Kowalskim Arkadiuszem Jakubikiem, reżyserem spektaklu, Robertem Talarczykiem, dyrektorem Teatru Śląskiego, z Sebastianem Riedlem, a także z zespołem Dżem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer w "Offensywie De Luxe". Zobacz galerię zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 22:05
"Offensywa De Luxe" za nami już po raz ósmy! Anna Gacek i Piotr Stelmach zaprezentowali to, co najlepsze w polskiej muzyce. W studiu im. Agnieszki Osieckiej słuchaliśmy m.in. Leszka Możdżera.
rozwiń zwiń