Święto muzyki w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:00
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Październik co pięć lat to czas konkursu chopinowskiego, jednak w tym roku się on nie odbędzie. Na szczęście Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową zorganizował cykl recitali "Przed wielkim konkursem – Mistrzowskie recitale". 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Joaquin Corbalan P

– Nie możemy sobie tego października wyobrazić bez Fryderyka Chopina. Na Konkurs czeka się 5 lat. Dni odliczamy od koncertu laureatów poprzedniej edycji. W związku z tym już dzisiaj inaugurujemy nasz cykl. Wystąpi cała plejada gwiazd, które zabłysnęły na Konkursie – mówi Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy NIFC.

Cykl 10 koncertów rozpocznie się 1 października – w dniu, na który pierwotnie zaplanowano inaugurację konkursu. Jako pierwszy wystąpi zwycięzca z 2015 roku Seong-Jin Cho. W kolejnych dniach usłyszymy także recitale Nelsona Goernera, Lukasa Geniušasa, Marca Laforêt, Yulianny Avdeevej, Philippa Giusiano, Gabrieli Montero, czy niesamowitego Olliego Mustonena.

Before the Grand Competition - Master Recitals/Chopin Institute

17 października odbędzie się tradycyjny koncert w Bazylice św. Krzyża. Tym razem jednak, zamiast Requiem Mozarta, usłyszymy muzykę i poezję. Wystąpią wtedy Szymon Nehring i Jan Engler. Koncert uświęci 171. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina oraz 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. W programie znalazły się dzieła Chopina, Cypriana Kamila Norwida i Czesława Miłosza.

Cykl uzupełnią dwa koncerty fortepianowe. Usłyszymy muzykę Fryderyka Chopina w interpretacji Kevina Kennera z akompaniamentem kwartetu Apollon Musagète i kontrabasisty Sławomira Rozlacha.


Posłuchaj
02:47 PR3_MPLS 2020_10_01-11-28-56.mp3 Recitale mistrzów fortepianu zamiast Konkursu Chopinowskiego (Muzyka/Trójka)

 

– Jest pewnym przeznaczeniem, że tego konkursu w tym roku nie ma i jest pewnym znakiem czasu oraz wskazówką dla nas, że Konkursy Chopinowskie to przede wszystkim okazja do poznawania samej muzyki i obcowania z nią. Rywalizacja jest na drugim planie – stwierdza Stanisław Leszczyński, wicedyrektor NIFC.

Koncerty, z wyjątkiem występu Seong-Jin Cho i tych, które odbędą się w Bazylice św. Krzyża, można będzie obejrzeć również w sieci.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Piotr Łodej i Piotr Majewski
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 1.10.2020
Godzina emisji: 11.28

ml/kr

Czytaj także

25 lat "Republiki marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 23:00
Dziś wieczorem, 25 lat po premierze, przypominamy płytę "Republika marzeń".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zenith" – solowy album Macieja Mellera

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 13:00
Gitarzysta Maciej Meller od trzech lat gra z grupą Riverside. Jest również częścią projektu Meller Gołyźniak Duda. Teraz na rynku pojawił się jego pierwszy solowy album "Zenith".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Dudziak: rola filmowa była wspaniałym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:00
– Znałam scenariusz, ale nie widziałam czego się spodziewać. Cieszę się, że jest ten film. Ma on coś w sobie – mówi Urszula Dudziak, która zadebiutowała w roli aktorki w obrazie Anny Wieczur-Bluszcz "Jak zostać gwiazdą".
rozwiń zwiń