Rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 14:00
Był wybitnym pianistą i kompozytorem, politykiem, ale przede wszystkim wielkim polskim patriotą. Był zarazem bodaj pierwszym uwodzącym tłumy bożyszczem w nowoczesnym stylu, a każda wielbicielka marzyła o kosmyku jego włosów! Ignacy Jan Paderewski.
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan PaderewskiFoto: Shutterstock/Oleg Golovnev

W Warszawie w środę rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego i potrwa do końca tygodnia. Otworzył go koncert Beethovena, kompozytora, który dla polskiego artysty był wielkim źródłem inspiracji.


Posłuchaj
02:42 2020_11_05 13_39_52_PR3_Tu_Trojka.mp3 Do końca tygodnia potrwa VII Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego (Tu Trójka)

Zamek Królewski, gdzie odbył się koncert inauguracyjny, nie był miejscem przypadkowym: – Tu się rozpoczęło państwo polskie, jego reinkarnacja. I właśnie tu rząd Paderewskiego dźwigał je do góry – mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor Festiwalu.

W tym roku Festiwal jest skromniejszy: w miejscach związanych z kompozytorem nie odbędą się inscenizacje, a koncerty zostaną skameralizowane. Wszystko jednak przebiega w formule tradycyjnej, bez transmisji w internecie. W repertuarze, poza samym Paderewskim, usłyszymy Mozarta, Bacha i, oczywiście, Chopina.

Koncert z okazji 79. rocznicy śmierci Paderewskiego/YouTube Classical Music TV

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marcin Jagiełowicz
Data emisji: 5.11.2020
Godzina emisji: 13.39

pr


Czytaj także

Święto muzyki w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:00
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Październik co pięć lat to czas konkursu chopinowskiego, jednak w tym roku się on nie odbędzie. Na szczęście Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową zorganizował cykl recitali "Przed wielkim konkursem – Mistrzowskie recitale". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księżycowe Granie": koncerty w górskich schroniskach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:45
Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się wirtualnie. Tak też jest z rozpoczętym zaraz po wakacjach cyklem koncertów "Księżycowe Granie". Mimo to, a może właśnie dlatego, cieszą się one wielką popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdyby Zbigniew Wodecki był Francuzem… Francois Martineau z niezwykłym projektem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:50
Francois Martineau – muzyk od 9 lat mieszkający w Krakowie rozpoczął pracę nad nową płytą, na której znajdzie się 15 utworów znanych i lubianych artystów. – W polskim dziedzictwie są perełki i warto eksportować je, m.in. w języku francuskim – mówi artysta.
rozwiń zwiń