Piotr Beczała. Niezwykły koncert wielkiego tenora

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 14:50
Muzyka w wykonaniu Piotra Beczały zabrzmi podczas koncertu online z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Z powodu obowiązujących zaostrzonych zasad bezpieczeństwa koncert zostanie udostępniony widzom na platformie vod.teatrwielki.pl. Ze światowej sławy tenorem rozmawiał nasz reporter – Paweł Turski.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PR

Piotr Beczała pap 1200.jpg
Odwaga i szczęście. Brawurowa kariera Piotra Beczały

Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Wielkiego  Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza. W programie wieczoru znalazły się między innymi dzieła Stanisława Moniuszki, Giacomo Pucciniego i Feliksa Nowowiejskiego.


Posłuchaj
06:28 TROJKA Trojkowy dyngus kulturalny 2021_04_05-14-42-33.mp3 Piotr Beczała o wyjątkowym koncercie (Trójkowy dyngus kulturalny)

  

 Pomysł tego koncertu był bardzo prosty: chcieliśmy skonfrontować arie z oper polskich z ariami z oper włoskich. Skupiliśmy się na stylu muzycznym, który nazywa się verismo. Te konfrontacje wychodzą naprawdę bardzo dobrze, choć w tym typie muzyki nie ma szerokiego repertuaru w języku polskim, w polskiej muzyce. Jest kilka przykładów i myślę, że udało nam się bardzo dobrze skomponować cały ten program. Arie Pucciniego czy Giordano konfrontowane są z Żeleńskim, Moniuszką czy Nowowiejskim. Myślę, że publiczność będzie miała wielką radość  mówił artysta w rozmowie z Trójką.

Tenor opowiadał również o koncertowaniu w czasach pandemii, przygotowaniach do występów i najbliższych planach koncertowych.

Piotr Beczała to najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. Kolejny, po Janie Kiepurze, "chłopak ze Śląska", który śpiewem i grą aktorską zdobywa z łatwością kolejne sceny operowe świata. Jego sukcesy porównuje się do kariery Luciana Pavarottiego, a samego Piotra Beczałę nazywa jego następcą. W Polsce śpiewa rzadko, dlatego koncert z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej to jedna z niewielu okazji, aby posłuchać mistrza.

Koncert będzie dostępny od godz. 19.00 na vod.teatrwielki.pl przez 48 godzin. Zachęcamy do słuchania i oglądania!

Piotr Beczała - koncert online / Teatr Wielki Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Trójkowy dyngus kulturalny
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 5.04.2021
Godzina emisji: 14.42

IAR/mat. prasowe/mk

Czytaj także

Koncerty w pandemii: grać za wszelką cenę, na granicy opłacalności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 15:53
Od połowy lutego w Polsce znów można organizować koncerty. To wielka radość dla artystów, fanów i właścicieli klubów, mimo że imprezy odbywają się przy zachowaniu ścisłego rygoru sanitarnego, a sale koncertowe mogą być wypełnione jedynie w połowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Back Song". Nowy – stary trend na słuchanie piosenek od tyłu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 11:30
"Back Song", czyli odtwarzanie utworów muzycznych od tyłu, to trend cieszący się sporą popularnością wśród nastolatków. Szacuje się, że już co piąty z nich właśnie w ten sposób słucha muzyki. Co daje odtwarzanie piosenek od końca i dlaczego jest tak popularne? 
rozwiń zwiń