Anna Serafińska: muzyka jest niepojętym zjawiskiem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:00
O Fryderyku Chopinie, Bobbym McFerrinie, wyjątkowym spektaklu "Przybysz" i kilku innych rzeczach opowiedziała goszcząca w tym wydaniu audycji Anna Serafińska, wokalistka jazzowa i nauczycielka śpiewu o dużym dorobku naukowym.
Anna Serafińska
Anna SerafińskaFoto: PAP / Andrzej Rybczyński

– Muzyka jest dla mnie niepojętym zjawiskiem. Jakiś zestaw akordów i rytmów powoduje, że człowiek płacze. To oznacza, że pozawerbalnie da się przekazać mocny komunikat, który wpływa na emocje drugiego człowieka – mówiła Anna Serafińska, wokalistka mogąca się poszczycić tytułem doktora habilitowanego wokalistyki jazzowej, zdobytym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Anna Serafińska, Krzysztof Kiljański – "Kto tak ładnie kradnie jak on", źródło: YouTube / Anna Serafińska–temat

W programie zabrzmiał utwór pochodzący ze spektaklu "Przybysz", zrealizowanego przy udziale studentów warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie Serafińska pełni funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego. Rozmówczyni Mateusza Krautwursta wypowiadała się o swoich podopiecznych w samych superlatywach. – Mają tak nieprawdopodobne kompetencje, jeżeli chodzi o łączenie umiejętności śpiewania, poruszania się i gry aktorskiej, że chyba wyznaczają jakiś nowy pułap i nową jakość. Miałam ogromne szczęście pracowania z nimi przy tym projekcie.

Spektakl zadebiutował pod koniec 2019 roku i szybko zyskał popularność, jednak pokazy, które miały się odbyć w różnych polskich miastach, zostały odwołane ze względu na pandemię. Niebawem planowane  jest wydanie płyty z muzyką z tego spektaklu, autorstwa Mariusza Obijalskiego, który gościł w poprzednim wydaniu "Serdecznych dźwięków".


Posłuchaj
50:55 2021_05_31 23_08_15_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Muzyka według Anny Serafińskiej (Serdeczne dźwięki/Trójka)

 

Anna Serafińska opowiedziała też m.in. o swoich związkach z muzyką Fryderyka Chopina i o tym, co odpowiedział jej Bobby McFerrin na pytanie, dlaczego większość śpiewanych przez niego utworów jest pozbawiona słów. – Powiedział mi, że bardzo rzadko korzysta z tekstu, dlatego że jego zdaniem to stwarza ludziom możliwość szerszego odbioru. Każdego ta muzyka może przenieść w takie rejony, w jakie poprowadzi go jego serce i wyobraźnia.

Lista utworów:

  1. Rafał Dubicki – "Shadow on the Space"
  2. Anna Serafińska – "Fever"
  3. Teatr Collegium Nobilium – "Mieszkanie"
  4. Anna Serafińska, Krzysztof Kiljański – "Kto tak ładnie kradnie jak on"
  5. Sławek Uniatowski – "Everytime I Need You"
  6. Bobby McFerrin – "Brief Eternity"
  7. Anna Serafińska Chopin Trio – "Nocturne In C-sharp Minor Op. Posth."

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Anna Serafińska (wokalistka)
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

 

Czytaj także

Mateusz Krautwurst w doborowym towarzystwie na Trójkowej scenie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 20:00
Producent muzyczny, songwriter, wokalista i dziennikarz radiowej Trójki – Mateusz Krautwurst wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Na Trójkowej scenie artyście towarzyszyli m.in.: Urszula Dudziak, Kasia Moś i Tomasz "Tomson" Lach i Jarecki. Koncertu można było posłuchać na antenie Trójki i obejrzeć w streamingu wideo na stronie, Facebooku oraz na YT Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Obijalski: Im więcej dobrej muzyki, tym lepiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:00
W dzisiejszych czasach wystarczy laptop, słuchawki i klawiatura sterująca, by robić wielkie rzeczy w muzyce – uważa Mariusz Obijalski, pianista, kompozytor, producent i aranżer, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Zbigniew Wodecki, Monika Borzym czy Fisz Emade Tworzywo.
rozwiń zwiń