Z babcią boso po łące. Inspiracje Małgorzaty Markiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:29
Śpiewała na bestsellerowej płycie Piotra Rubika, ale w karierze solowej stawia na jazz – Małgorzata Markiewicz, goszcząca w tym wydaniu audycji Mateusza Krautwursta, opowiedziała o swoich muzycznych korzeniach, inspiracjach i debiutanckiej płycie, wydanej w 2020 roku.
Małgorzata Markiewicz
Małgorzata MarkiewiczFoto: archiwum

Wyedukowana muzycznie wokalistka i flecistka odziedziczyła muzyczne geny po swoich przodkach. – Mój dziadek ze strony mamy podobno ze słuchu grywał Chopina. Nie był wykształconym muzykiem, ale grał tak, że wszyscy byli zachwyceni. Natomiast moja babcia od wielu lat śpiewała i zawsze było jej wielkim marzeniem, aby występować na profesjonalnej scenie. Chyba właśnie po niej odziedziczyłam barwę głosu i pasję do śpiewu – opowiadała Małgorzata Markiewicz w "Serdecznych dźwiękach".

Artystka wspominała też o swoich muzycznych fascynacjach. – Gdy byłam kilkunastoletnią dziewczynką, zafascynował mnie zespół Poluzjanci i Kuba Badach. Wiele lat temu zaczynałam też od piosenek Edyty Górniak czy Ewy Bem, to była moja inspiracja i ślad, który we mnie pozostał. Ostatnio zaczęłam skręcać w stronę spokojniejszej muzyki, jaką jest indie pop, czyli na przykład twórczość Fismolla.

Piotr Rubik - "Psalm dla Ciebie", źródło: YouTube / Piotr Rubik

Szeroka publiczność miała szansę zetknąć się z talentem Małgorzaty Markiewicz 15 lat temu, gdy ukazał się album "Psałterz Wrześniowy" Piotra Rubika. To właśnie jej głos słychać w wielkim przeboju "Psalm dla Ciebie", promującym tę podwójnie diamentową płytę. – To była fajna przygoda pracować z takim składem. Chyba każdy wokalista w którymś momencie marzy o tym, żeby występować z orkiestrą symfoniczną. To jest niesamowite i polecam każdemu przeżycie czegoś takiego – mówiła wokalistka.

W styczniu 2020 roku artystka wydała debiutancki album solowy, zatytułowany "Bring the Light". Jak wyznała Mateuszowi Krautwurstowi, inspiracji do jego stworzenia szukała w wydarzeniach z własnego życia. – Gdy pisałam muzykę na tę płytę, wyświetlały mi się w głowie różne sytuacje życiowe, na przykład, gdy byłam małą dziewczynką, chodziłam z babcią boso po łące i wiłam wianki przy zachodzie słońca.


Posłuchaj
52:09 2021_06_07 23_07_01_PR3_Serdeczne_dzwieki.mp3 Inspiracje Małgorzaty Markiewicz (Serdeczne dźwięki/Trójka)

 

Małgorzata Markiewicz jest absolwentką PSJ im. F. Chopina w Warszawie w klasie fletu jazzowego oraz magistrem psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 13 lat wygraniem finału szóstej edycji programu telewizyjnego "Szansa na sukces" oraz nagrodą radiowej Jedynki za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1999 roku.

O jej talencie wypowiadał się sam Czesław Niemen na łamach czasopisma "Tylko Rock". W 2007 roku wraz z Januszem Radkiem odebrała Superjedynkę za najlepszy album roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także statuetkę Top Trendy na Festiwalu Sopot Top Trendy za płytę "Psałterz Wrześniowy".

W późniejszych latach artystka zwróciła swoje zainteresowania w kierunku muzyki jazz i soul, czego efektem była współpraca z legendą polskiego jazzu, pianistą Januszem Skowronem. W 2018 za utwór "Niebywałe" zdobyła główną nagrodę konkursu ZAiKS i Polskiego Radia "Piosenka na Sto". Kompozycja ta znalazła się na debiutanckim krążku wokalistki, "Bring The Light".

Małgorzata Markiewicz – "Niebywałe", źródło: YouTube / Małgorzata Markiewicz  

Lista utworów:

  1. Małgorzata Markiewicz – "Niebywałe"
  2. Małgorzata Markiewicz – "Dużo za dużo"
  3. Małgorzata Markiewicz – "Ready And Free"
  4. Kasia Moś & AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy – "Zapomniane skrzypki moje"
  5. Małgorzata Markiewicz – "Podróż"
  6. Piotr Rubik - "Psalm dla Ciebie"
  7. Fismoll – "Na co Ci to"
  8. Małgorzata Markiewicz – "Bring the Light"
  9. Małgorzata Markiewicz – "Intymność"

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: Małgorzata Markiewicz (wokalistka i flecistka)
Data emisji: 07.06.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Czytaj także

Mariusz Obijalski: Im więcej dobrej muzyki, tym lepiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:00
W dzisiejszych czasach wystarczy laptop, słuchawki i klawiatura sterująca, by robić wielkie rzeczy w muzyce – uważa Mariusz Obijalski, pianista, kompozytor, producent i aranżer, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Zbigniew Wodecki, Monika Borzym czy Fisz Emade Tworzywo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Serafińska: muzyka jest niepojętym zjawiskiem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:00
O Fryderyku Chopinie, Bobbym McFerrinie, wyjątkowym spektaklu "Przybysz" i kilku innych rzeczach opowiedziała goszcząca w tym wydaniu audycji Anna Serafińska, wokalistka jazzowa i nauczycielka śpiewu o dużym dorobku naukowym.
rozwiń zwiń