Roger Taylor o Freddie Mercurym: "Brakuje mi jego entuzjazmu i poczucia humoru"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 20:11
– Brakuje mi go jako człowieka, jego entuzjazmu i wspaniałego poczucia humoru – mówi o Freddiem Mercurym jego kolega z zespołu Queen – Roger Taylor. Fragmenty wywiadu z perkusistą pojawiły się na antenie Trójki. Rozmowa była częścią wspomnień, które przez cały dzień pojawiały się na antenie Programu 3 Polskiego Radia w trzydziestą rocznicę śmierci wybitnego rockmana. 
Grupa Queen w roku 1976
Grupa Queen w roku 1976Foto: mat. prasowe

Grupa Queen powstała w 1970 roku na bazie tercetu Smile, w którym występowali Roger Taylor i gitarzysta Brian May. Dołączenie Freddiego Mercury'ego zaowocowało nie tylko zmianą nazwy, ale również podniesieniem artystycznego poziomu formacji. – Wpływ Freddiego na kształt artystyczny zespołu był nie do przecenienia. Był niezwykle błyskotliwym, naturalnym kompozytorem – mówił Taylor w rozmowie z Michałem Kirmuciem. – Kiedy dziś wspomina się Freddiego z tamtych lat, widzi się przede wszystkim chłopaka w dziwnych strojach, niesamowitego showmana. Ale tak naprawdę był genialnym muzykiem, wprowadził wiele, jeśli chodzi o harmonie wokalne, wspaniałe kompozycje. Wiele się od niego nauczyłem – zaznaczył.

Posłuchaj
00:27 Taylor Mercury wpływ.mp3 R. Taylor: Freddie wiele mnie nauczył

Perkusista Queen tęskni jednak za Mercurym nie tylko z powodu jego muzycznych zdolności. – Najbardziej brakuje mi go jako człowieka. Brakuje mi jego entuzjazmu, gdy się do czegoś zabierał. Gdy był w coś zaangażowany, pochłaniało go to bez reszty. Mieliśmy dzięki temu wiele przyjemności. Po prostu brakuje jego… i jego wspaniałego poczucia humoru – powiedział.

Posłuchaj
00:21 Taylor Mercury person.mp3 R. Taylor: Brakuje mi Freddiego

Roger Taylor przyznał, że urodzony na Zanzibarze wokalista nie był typowym Anglikiem, choć pod pewnymi względami górował nad rdzennymi mieszkańcami Wysp Brytyjskich. – Miał bardzo angielską osobowość i angielski głos. Chodził do kolonialnej szkoły we wschodniej Afryce, nabył więc umiejętność bardzo dobrego mówienia po angielsku. Mówił bardziej poprawnie niż ja. I po prostu kochał tę kulturę. Gdy był młody, słuchał Cliffa Richarda, który robił na nim duże wrażenie. Miał bardzo angielskie wyczucie smaku. Nie był typem nudnego Anglika. Miał w sobie angielskość, ale połączoną z pewną egzotyką – opowiedział Michałowi Kirmuciowi. 

Posłuchaj
01:00 Taylor Mercury english.mp3 R. Taylor: Freddie nie był nudnym Anglikiem

 

"Radio Ga Ga" to jeden z przebojów Queen skomponowanych przez Rogera Taylora; źródło: YouTube / Queen Official

24 listopada obchodziliśmy trzydziestą śmierci Freddiego Mercury'ego. Ta rocznica znalazła swoje odbicie na antenie radiowej Trójki i w portalu polskieradio.pl. W serwisie specjalnym poświęconym liderowi grupy Queen można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji, m.in. o szalonej miłości, jaką wokalista darzył koty, o asteroidzie noszącej jego imię oraz o tym, że jeden z największych przebojów w karierze wymyślił, leżąc w wannie. Natomiast na instagramowym profilu Polskiego Radia znajduje się quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na temat Freddiego.

kc

Czytaj także

Perkusista o niezwykłym głosie. Roger Taylor świętuje 72. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 02:00
Zamiast kariery stomatologa wybrał... życie rockmana. Roger Taylor odpowiedział na jedno ze studenckich ogłoszeń i w ten sposób został znanym perkusistą grupy Smile, która z czasem przeobraziła się w Queen. Jest autorem wielu przebojów zespołu. Na koncie ma kilka projektów solowych, w których z chęcią używa swojego charakterystycznego głosu. Dziś muzyk świętuje 72. urodziny. Czego nie wiemy o jego twórczości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnalne "We Are the Champions". 35 lat od ostatniego koncertu Freddiego Mercury'ego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:46
9 sierpnia 1986 roku grupa Queen wystąpiła w Knebworth na zakończenie trasy "Magic Tour". Był to ostatni koncert zespołu z udziałem Freddiego Mercury'ego, który zmarł na AIDS pięć lat później.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charyzmatyczny lider i legenda rocka. Freddie Mercury w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 21:10
"Aby zważyć jego charyzmę, trzeba by się udać do stoczni w Dover", "głos, który w muzyce rozrywkowej zdarza się raz na kilka dekad". W Trójce wspominaliśmy Freddiego Mercury'ego. Wielkiemu wokaliście, w trzydziestą rocznicę jego śmierci, oddaliśmy hołd w specjalnej akcji "Dzień zespołu Queen na antenie Trójki".
rozwiń zwiń