Ritchie Blackmore i jego bachowski riff wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 12:00
- Pamiętam jak Pete Townshend uczył mnie: graj prosto, a publiczność pójdzie za tobą – wspominał w audycji "Strona 1., Strona 2." genezę riffu do "Smoke On The Water" jego twórca Ritchie Blackmore.
Audio
Deep Purple w 1974 roku
Deep Purple w 1974 rokuFoto: PAP/DPA/Martin Athenstädt

Pierwszy odcinek audycji Piotra Metza "Strona 1., Strona 2." poświęcony płycie "Machine Head" zdominowała historia otwierającego album utworu "Highway Star".

O ile ten zachęcający do niebezpiecznej jazdy kawałek miałby pewne trudności w walce o tytuł najlepszego płytowego "openera" wszech czasów tak rozpoczynający drugą stronę winyla "Smoke On The Water" wydaje się być bezkonkurencyjny w kategorii piosenek umieszczanych w tej winylowej pozycji. To właśnie tej piosence Piotr Metz i muzycy Deep Purple poświęcili najwięcej miejsca w drugiej i ostatniej części opowieści o płytowym klasyku brytyjskich hard rockowców.

Niesiony najlepszym, a przynajmniej najpopularniejszym, o czym mogą poświadczyć pracownicy sklepów muzycznych, riffem w historii rocka utwór powstał w czasie sesji nagraniowych w Szwajcarii. To właśnie w tym kraju w grudniu 1971 roku, w kasynie Montereux Deep Purple zamierzali zarejestrować materiał na album "Machine Head". Niestety tuż przed rozpoczęciem nagrań, budynek kasyna spłonął, w skutek pożaru wywołanego przez jednego z uczestników koncertu Franka Zappy. Muzycy Deep Purple pożar obserwowali z okien hotelu. Unoszący się nad Jeziorem Genewskim dym zainspirował basistę grupy, Rogera Glovera do wymyślenia zbitki "Smoke On The Water". Karierę piosenka zawdzięcza jednak przede wszystkim pozornie prostej czteronutowej zagrywce Blackomoora.

- Natychmiast rozpoznawalne, a niepodobne do niczego, jak u Beethovena proste, a wali po głowie - wspominał w audycji Glover.


Czytaj także

Ian Gillan

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2009 14:00
Dzisiaj Ian Gillan brytyjski wokalista hardrockowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jon Lord w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 15:30
Wspólny koncert wirtuoza instrumentów klawiszowych i polskich artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małżeńska telenowela czyli słynne "Rumours" Fleetwood Mac

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 12:00
W niedzielne popołudnie Piotr Metz w trójkowej audycji dokończył swoją dwuczęściową opowieść o mulitplatynowym albumie "Rumours".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deep Purple w Dolinie Charlotty

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 13:00
Gościem specjalnym słupskiego Festiwalu Legend Rocka będzie "najgłośniejszy zespół świata" (według Księgi Rekordów Guinessa) . Deep Purple zagrają w Polsce 24 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka z Deep Purple w Dolinie Charlotty (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 13:20
W niedzielę 24 lipca w amfiteatrze w Dolinie Charlotty zagrała legenda rocka - zespół Deep Purple.
rozwiń zwiń