Magda Umer czyta wiersz Wisławy Szymborskiej o... Elli Fitzgerald

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 18:00
- To jedna z najbliższych mi osób. Gdybym urodziła się za wcześnie, by poznać jej poezję... to byłoby straszne - wyznała znakomita piosenkarka w specjalnym wydaniu "W Tonacji Trójki".
Audio
  • Magda Umer czyta wiersz Wisławy Szymborskiej o... Elli Fitzgerald
Ella Fitzgerald
Ella Fitzgerald Foto: William P. Gottlieb/Wikipedia Commons

- Panią Wisławę poznałam tutaj, na Myśliwieckiej, w Studiu im. Agieszki Osieckiej - wspomina Magda Umer. - Dostałam wtedy dedykację na płycie: "Magdzie Umer, mojej sympatii, co da się uzasadnić". Ale w zamieszaniu poetka zapomniała się podpisać...

Okazuje się, że Pani Magda świetnie znała poezję Szymborskiej już na początku lat 70., gdy napisała pracę magisterską poświęconą przyszłej Noblistce. Kilka wierszy przytoczyła zresztą na antenie Trójki. A wśród nich "Ellę w niebie", czyli  hołd dla Elli Fitzgerald, która była jedną z ulubionych piosenkarek Pani Wisławy. 

Dlatego właśnie specjalne wydanie "W Tonacji Trójki" wypełniły - oprócz fragmentów poezji Szymborskiej w interpretacjach Magdy Umer - nagrania "Pierwszej Damy Piosenki". Zachęcamy do wysłuchania całości programu.

Portal polskieradio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony Noblistce. Przypominamy wywiady przeprowadzone z poetką, audycje poświęcone jej twórczości, a także wspomnienia o niej. Zapraszamy do zapoznania się z nimi TU>>

W audycji zabrzmiały następujące utwory:

Ella Fitzgerald & Buddy Bregman's Orchestra "Too Young For the Blues"

Ella Fitzgerald "Lush Life"

Ella Fitzgerald & Paul Smith Septet "Just A Sittin' And A Rockin"

Ella Fitzgerald "Oh, Lady Be Good!"

Ella Fitzgerald "Blue Skies"

Hanna Banaszak "Nienawiść"

Czytaj także

Wisława Szymborska: Życie trzeba czytać

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:31
- Wiersze zaczyna się pisać bardzo wcześnie. Potem przeważnie się je zarzuca, ja byłam z tych osób, które przy tym zostały - mówiła Noblistka. Przypominamy wywiady z poetką przeprowadzone w Polskim Radiu w latach 60 i 70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mozart poezji". Świat wspomina Szymborską

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 10:24
Nie tylko polskie media piszą o śmierci noblistki. Sylwetka Wisławy Szymborskiej pojawia się w większości serwisów zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woody Allen: śmierć Wisławy Szymborskiej to wielka strata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 21:59
"Potrafiła uchwycić nie tylko tragizm życia, ale również jego komizm" - napisał słynny reżyser w przesłanym Polskiemu Radiu oświadczeniu.
rozwiń zwiń