The Cardigans już dziś na Open'erze

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 09:00
Dokładnie w dwudziestą rocznicę powstania, grupa dowodzona przez charyzmatyczną Ninę Persson zagra po raz pierwszy w Polsce na żywo!
The Cardigans
The CardigansFoto: fot. oficjalna strona zespołu/press/Derrick Santini

Open’er zawsze miał słabość do rockowych zespołów ze Szwecji. W ciągu ostatnich edycji na scenach festiwalu pojawili się: The Hives, Mando Diao i Peter Bjorn & John. Dziś do tej trójki możemy dopisać kolejny zespół, bez wątpienia największy z nich wszystkich, z piętnastoma milionami sprzedanych płyty na koncie - The Cardigans !

Grupa wystąpi na Scenie Głównej w piątek 6 lipca o północy. Więcej materiałów dotyczyczących tegorocznej edycji Open'era znajdą Państwo na naszej open'erowej podstronie >>

The Cardigans od samego początku łączyli muzyczne światy popu i alternatywy, być może dlatego, że cała skandynawska scena najlepiej odnajduje się w dwóch gatunkach: mocnych odmianach metalu i świetnie wyprodukowanej muzyce popularnej. Kilku członków The Cardigans zaczynało w kapelach metalowych, z kolei Nina Persson wyglądała i brzmiała jak kontynuatorka świetnych wzorców Agnethy Fältskog (zespół pochodzi z tego samego miasta co wokalistka ABBY)  i Anny-Frid Lyngstad z ABBY.


Pierwszy album The Cardigans "Emmerdale” z 1994 roku okazał się gigantycznym sukcesem w rodzinnym kraju i szybko zwrócił uwagę dużych wytwórni poszukujących nowych talentów. Co ciekawe, zespół z miejsca stał się niezwykle popularny  w Japonii i pewnie dlatego pierwszym ogłoszonym koncert w ramach tegorocznej reaktywacji, był ten na japońskim festiwalu. Wydany rok później "Life” ukazał się już na całym świecie, zbierając doskonałe recenzje i szykując grunt pod "First Band On The Moon”. Trzecia płyta Szwedów była gigantycznym sukcesem za sprawą mega-hitu ”Lovefool ”, którego premiera zbiegła się z promocją filmu "Romeo i Julia” w reżyserii Baza Luhrmanna, teledyskowej wersji dramatu Szekspira z Leonardo Di Caprio w głównej roli.


Ten jeden "złoty strzał” wystarczyłby The Cardigans na emeryturę w ciepłym kraju, ale grupa nie złożyła broni i przebiła wszystko albumem "Gran Turismo”. Nadal wierni swojemu producentowi, "ubrudzili” brzmienie i na przełomie 1998/99 roku mieli świat w garści za sprawą singli"Erase/Rewind” i "My Favourite Game”. Ten ostatni singiel zainspirowany kultową grą, znalazł się w jej kolejnej edycji, a Nina dzięki teledyskowi miała szansę poćwiczyć ekstremalną jazdę w realu.
Po zakończeniu promocji "Gran Turismo” zespół zawiesił działalność i powrócił dopiero po pięciu latach, bardzo "amerykańskim” albumem "Long Gone Before Daylight”. Ostatnie studyjne wydawnictwo ukazał się w 2005 roku. Dwa lata później ponownie nastąpiła przerwa od nagrywania i koncertowania, zakończona dopiero w tym roku.

Czytaj także

Jessie Ware i grono Polaków na Open'erze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 20:38
- Dziś głównie zespoły polskie, bo line-up zagraniczny właściwie zamknęliśmy, ale mam jeszcze niespodziankę - Jessie Ware - ogłosił w Trójce Mikołaj Ziółkowski. I to był dopiero początek...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Warlikowskiego i biblioteka na Open'erze

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 11:00
Trójmiejskie święto muzyki konsekwentnie rozszerza horyzonty. Tym razem w "Radiowym Domu Kultury" zaprosiliśmy do Gdyni na dwa spektakle warszawskiego Nowego Teatru oraz na spotkania festiwalowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarna płyta" Brygady Kryzys na Open'erze!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 20:29
Tę rewelację oraz nazwy kilkunastu innych polskich i zagranicznych artystów, którzy wystąpią w Gdyni zdradził Mikołaj Ziółkowski podczas ostatnich muzycznych - przed festiwalem - Trójkowych ogłoszeń.
rozwiń zwiń