Kraftwerk na Malta Festiwal Poznań 2013!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 09:31
Gwiazdą przyszłorocznej edycji imprezy będzie legenda muzyki elektronicznej. W piątek. 28 czerwca 2013 roku na terenie Starej Gazowni w Poznaniu Kraftwerk zagra swój pierwszy i jedyny koncert 3D w Polsce. Trójka jako pierwsza podała tę informację.
Audio
Niemiecki zespół Kraftwerk, który gra muzykę elektroniczną podczas festiwalu Zurich Openair w Ruemlang w Szwajcarii.
Niemiecki zespół Kraftwerk, który gra muzykę elektroniczną podczas festiwalu Zurich Openair w Ruemlang w Szwajcarii.Foto: EPA/STEFFEN SCHMIDT Dostawca: PAP/EPA.

Założony w 1970 roku przez Ralfa Huttera i Floriana Schneidera- artystów wywodzących się  z niemieckiej sceny muzyki eksperymentalnej nazywanej krautrockiem - Kraftwerk stworzył zupełnie nowy język muzyczny i odegrał fundamentalną rolę, nie tylko w rozwoju muzyki elektronicznej, ale także takich gatunków jak synth pop, elektrofunk, hip hop, techno, i industrial. Albumy "Autobahn" (1974), "Trans-Europe Express" (1977), "The Man-Machine" (1978), "Computer World" (1981), "Tour de France Soundtracks" (2003), czy "Minimum-Maximum" (2005) są konsekwentnym świadectwem nowatorstwa i odwagi zespołu w kreowaniu oryginalnych, przełomowych "obrazów dźwiękowych” i zmieniających zastaną rzeczywistość muzycznych eksperymentów.

Do inspiracji twórczością Kraftwerk przyznają się tak różnorodni muzycy i zespoły, jak David Bowie, Joy Division, New Order, Ultravox, The Human League, Gary Numan, Visage, Depeche Mode, czy Moderat i Aphex Twin. Nie bez powodu "czwórkę z Düsseldorfu" zestawia się często z "czwórką z Liverpoolu".
Maltański koncert grupy nie jest przypadkiem. Twórczość zespołu doskonale wpisuje się bowiem w temat przewodni przyszłorocznego festiwalu, czyli idiom "oh Man, oh machine / człowiek-maszyna". Program idiomu badającego relacje człowiek-maszyna, człowiek-technologia przygotuje jeden z najważniejszych twórców europejskich, działający na pograniczu teatru, performansu i sztuk wizualnych, włoski artysta Romeo Castellucci.
Kraftwerk, który był pionierem w wykorzystywaniu "maszyn" (takich jak syntetyzatory, komputery, czy własnego projektu vocodery) i prorokiem idei transhumanizmu, jest dziś żywą ikoną. Zespół stworzył oryginalny i bardzo charakterystyczny wizerunek sceniczny, a złożone, eksperymentalne projekcje multimedialne, które towarzyszą jego koncertom, stały się równie rozpoznawalne i inspirujące, co ich muzyka.
Poczynając od 2005 roku, kiedy to wystąpili na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizują swoje projekty także w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D, prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych Kraftwerka. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu.

(ed/ mat.promocyjne)