Kurt Cobain: mogłem zostać prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:20
- Kiedy byłem jeszcze bardzo mały wiedziałem już, że będę gwiazdą rocka. Byłem hiperaktywny i miałem świat u stóp . Mogłem zostać kim chciałem – opowiadał wokalista Nirvany.
Audio
  • Kurt Cobain napisał "All Apologies" z miłości? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Piotr Metz o piosence "In Bloom" (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Kurt Cobain wspomina swoją ciocię Mary, dzięki której zainteresował się muzyką (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Cobain: mogłem zostać kim chciałem (Zapraszamy do Trójki - ranek)

W kolejnym odcinku audycji poświęconych zespołowi Nirvana Piotr Metz opowiadał o utworze "Polly". To jedna z pierwszych piosenek napisanych przez Kurta Cobaina  jeszcze w 1987 r., po obejrzeniu reportażu telewizyjnego.

Kurt Cobain przyznał w jednym z wywiadów, że najbardziej w życiu pomogła mu... ciocia Mary. To jej wokalista zespołu Nirvana zawdzięcza pierwsze instrumenty i zainteresowanie muzyką. – Dała mi wielki bęben, z którym chodziłem po okolicy śpiewając Beatlesów – wspominał Cobain.

Ciocia Mary – jak opowiadał zmarły w 1994 r. wokalista – zajmowała się m.in. graniem  w barach. - Ona najbardziej pomogła mi w życiu. Dała mi gitarę elektryczna i wzmacniacz, kiedy miałem 8 lat. A później też wilki bęben z którym chodziłem po okolicy śpiewając piosenki Beatlesów – mówił Cobain w kolejnym odcinku cyklu audycji Piotra Metza, poświęconych Nirvanie. Tym razem tematem była piosneka "Something in the way".

W tym tygodniu Piotr Metz opowiadał także m.in. o czwartym i ostatnim singlu z albumu "Nevermind”, który Kurt Cobain zaadresował do odbiorców spoza grona fanów Nirvany. Dlaczego?

Chodzi o piosenkę "In Bloom”. Jak opowiadał w cyklu poświęconym zespołowi Nirvana Piotr Metz, Cobain zrobił to dlatego, że jego zdaniem ci ludzie nie rozumieli, czym była muzyka Nirvany. Uważał też, że nie rozumieli oni całego nurtu muzyki grunge.

W tym tygodniu mówiliśmy też o piosence "All Apologies". Utwór, który znalazł się na 3. płycie Nirvany "In Utero", wydanej w 1993 roku, został napisany kilka lat wcześniej. Kurt Cobain zadedykował go żonie, Courtney Love i córce, Frances Bean.

Po samobójczej śmierci Kurta Cobaina, Courtney Love powiedziała o twórcy Nirvany wiele gorzkich słów. Odnosząc się do listu pożegnalnego, który zostawił stwierdziła, że to bardziej notka do wydawcy niż list do rodziny.

W pierwszym odcinku poświęconego Nirvanie, Kurt Cobain wspominał swoje dzieciństwo.

Wydawca debiutu Nirvany wspomina Kurta Cobaina

Tradycją stało się, że w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" (w godz. 6.00 - 9.00) pojawia się muzyczny kącik Piotra Metza, w którym prezentuje on dorobek największych gwiazd rocka.

Po artystach takich, jak Led Zeppelin, Pink Floyd, The Doors, Sting, Eric Clapton, The Rolling Stones, Jimi Hendrix, R.E.M.,Elvis Presley, Prince, Michael Jackson, przyszła pora na Nirvanę - jak twierdzi Piotr Metz - ostatni wielki zespół XX wieku.

– Po latach, słuchając Nirvany, nie zdajemy sobie sprawy, jak krótka była przerwana kariera tego zespołu, zwłaszcza w porównaniu do innych z samego szczytu. To historia przedziwna, bardzo rockandrollowa – twierdzi Piotr Metz. Jak mówił Nirvana jednym utworem zmieniła historię rockendrola.

gs, ei

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Nirvana

Czytaj także

Wydawca debiutu Nirvany wspomina Kurta Cobaina

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 08:05
Rozmowa z założycielem wytwórni Sub Pop, Jonathanem Ponemanem, która została wyemitowana w audycji "Myśliwiecka 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy historię Nirvany. Kurt Cobain o swoim dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:00
– Miałem wspaniałe dzieciństwo, matka otaczała mnie doskonałą opieką i uczuciem, wspierała moje artystyczne zainteresowania, zawsze coś czytałem, rysowałem. Pomagała mi, jak mogła – mówił Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendarna grunge’owa wytwórnia Sub Pop kończy 25 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 13:16
Wypromowała m.in. Nirvanę, Soundgarden i Mudhoney; w jej katalogu znalazły się również nagrania Sonic Youth. Sub Pop od ćwierć wieku stawia na niezależną muzykę.
rozwiń zwiń