Dave Grohl: po śmierci Kurta obudziłem się szczęśliwy, że żyję

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 10:40
- I do dziś co rano myślę, że mam szczęście, że żyję. Bo to bardzo dziwne uczucie, że ktoś kto był tuż obok, nagle znika na zawsze – mówił wokalista zespołu Foo Figters i były perkusista Nirvany.
Audio
  • Dave Grohl: pracujemy z gronem najbliższych przyjaciół (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Dave Grohl o potrzebie bycia niezależnym (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Dave Grohl: Nirvana zbyt szybko stała się sławna (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Dave Grohl: po śmierci Kurta obudziłem się szczęśliwy, że żyję (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Dave Grohl w teledysku do piosenki These Days
Dave Grohl w teledysku do piosenki "These Days" Foto: youtube.com/foofightersVEVO

Tradycyjnie w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki" (w godz. 6.00 - 9.00) pojawia się muzyczny kącik Piotra Metza , w którym prezentuje on dorobek największych gwiazd muzyki. Po artystach takich, jak Led Zeppelin, Pink Floyd , The Doors, Sting , Eric Clapton, The Rolling Stones, Jimi Hendrix , R.E.M. ,Elvis Presley, Prince, Michael Jackson , Nirvana przyszła pora na zespół Foo Fighters (czyli grupę założoną przez byłego perkusistę Nirvany Dave'a Grohla).

- Zespół grał już jakiś czas, gdy do niego dołączyłem i znalazł sobie komfortowe miejsce w punk rockowym undergroundzie. Jeździli vanem, grali za benzynę, spali na podłodze. To wszystko było mało gwiazdorskie, ale było dużo dobrej zabawy - mówi Dave Grohl o Nirvanie.

Natopmiast ulubionym utworem Grohla z twórczości Foo Fighters jest piosenka "These Days”. W sierpniu 2012 roku zespół wykonał ją na festiwalu Pukklepop, w ten sposób oddając hołd ofiarom burzy podczas tego wydarzenia rok wcześniej.

Pierwszy singiel z ostatniego albumu studyjnego Foo Fighters "Wasting Light" - utwór "Rope" pokazuje wpływ ulubionego Grohla "Presence" Led Zeppelin.

- Z Foo Fighters staramy się wszystko układać jak najprościej. Mamy własne studio, nagrywamy w moim garażu, pracujemy z grupą bliskich przyjaciół. To ludzie spoza zespołu wszystko komplikują – mówi Dave Grohl.

Muzyk przyznaje w rozmowie z Piotrem Metzem, że niezależność jest ważna, daje też ogromną satysfakcję, dlatego bycie niezależnym radzi wszystkim muzykom zarówno debiutantom jak i tym z dorobkiem.

Piosenkę "Walk" zespół Foo Fighters wykonał na żywo podczas 54. gali wręczenia nagród Grammy, w trakcie uroczystości muzycy odebrali dwie statuetki właśnie za ten utwór. Utwór znajduje się na ostatnim albumie studyjnym grupy "Wasting Light".

Utwór "Band On The Run" Paula McCartney'a w wykonaniu Foo Fighters trafił na singiel grupy "Cheer Up, Boys", a także znalazł się na składance jubileuszowej BBC Radio One. Dave Grohl i Paul McCartney spotkali się jeszcze m.in. podczas koncertu w Liverpoolu i w trakcie projektu Sound City.

 

gs

Zobacz więcej na temat: foo fighters MUZYKA

Czytaj także

Dave Grohl z Foo Fighters: szkoła ma cię nauczyć, jak uczyć się nowych rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 09:00
– Jeśli twój rodzic zrozumie to, a moja mama z pewnością to zrobiła, to nie spodziewa się, że będziesz prezydentem Stanów Zjednoczonych – mówił Dave Grohl o swojej edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dave Grohl: hałas przestał być wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 11:29
- Kiedy byliśmy młodzi, słuchaliśmy głownie hałasu, ale w końcu dysonans i ogólna dezorientacja przestały być wyzwaniem, a stały się nim uproszczenie wszystkiego oraz melodia - mówi Dave Grohl z Foo Fighters.
rozwiń zwiń