Fusion Michała Urbaniaka, czyli spotkanie jazzu z folklorem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 15:57
Jeden z najlepszych polskich jazzmanów. Zapraszany do współpracy przez gigantów gatunku, m.in. Milesa Davisa czy Quincy Jonesa. Bohaterem kolejnego odcinka "Muzycznego Przewodnika Trójki" był Michał Urbaniak.
Audio
  • Fusion Michała Urbaniaka, czyli spotkanie jazzu z folklorem (Radiowy dom kultury/Trójka)
Fragment okładki płyty Miles of Blue
Fragment okładki płyty "Miles of Blue"Foto: mat. promocyjne

Urodził się w Warszawie w 1943 roku, naukę muzyki rozpoczął w łódzkim liceum muzycznym, jednak na saksofonie nauczył się grać samodzielnie. Krokiem milowym w jego karierze było dołączenie do zespołu Zbigniewa Namysłowskiego. Mieszkając już w Warszawie, Michał Urbaniak nawiązał współpracę z innymi muzykami.

W 1962 roku wraz z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam, grając na koncertach i festiwalach jazzowych, po raz pierwszy usłyszał na żywo swych idoli: Milesa Davisa i Dinah Washington. Trzy lata później, wraz z kwintetem Krzysztofa Komedy, ruszył do Skandynawii. Gdy kontrakt się skończył, Michał Urbaniak został na miejscu, nagrywając z tamtejszymi artystami.

Michał Urbaniak: pojechałem do Nowego Jorku nie po to, żeby zrobić karierę >>>

Po powrocie do kraju w latach 1969-72 prowadził własną grupę. W maju 1973 roku zagrał pożegnalny koncert i wraz z żoną - Urszulą Dudziak - wyjechał do USA. Tam podpisał umowę z wytwórnią Columbia. Wydane pod jej szyldem płyty zapoczątkowały pasmo sukcesów polskiego jazzmana za Atlantykiem.

W 1974 roku skrzypek i saksofonista założył zespołu Fusion, którego muzykę wzbogacił o melodykę i rytmikę zaczerpnięte z polskiej muzyki ludowej. Spotkało się to z gorącym przyjęciem publiczności.

Michał Urbaniak był zapraszany do współpracy przez wielu znanych jazzmanów, m.in. Wayne'a Shortera, Marcusa Millera, Joe Zawinula, Rona Cartera czy Quincy Jonesa. W 1985 roku uczestniczył w sesji nagraniowej z Milesem Davisem do płyty "Tutu". Od paru lat realizuje swoje marzenie - koncertuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi.

"MP3 - Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym domu kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

(mk)

Czytaj także

Michał Urbaniak popularyzatorem. Niemen po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:42
Znany jazzman postanowił rozsławić w świecie polskie piosenki i przygotowuje płytę z nowymi aranżacjami takich hitów jak "Pod papugami" czy "Papaya". O szczegółach tego projektu artysta mówił w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak i Zbigniew Rybczyński, czyli Misio i Zbysio

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 13:02
Muzyk jazzowy i kompozytor Michał Urbaniak oraz nagrodzony Oscarem reżyser filmowy i operator Zbigniew Rybczyński znają się od bardzo dawna. To między innymi dlatego wyjątkowo zabrzmiała "Offensywa”, której byli gośćmi. Był to wieczór niezwykłych wspomnień "Misia" i "Zbysia", jak żartobliwie mówią o sobie nawzajem.
rozwiń zwiń