X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fusion Michała Urbaniaka, czyli spotkanie jazzu z folklorem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 15:57
Jeden z najlepszych polskich jazzmanów. Zapraszany do współpracy przez gigantów gatunku, m.in. Milesa Davisa czy Quincy Jonesa. Bohaterem kolejnego odcinka "Muzycznego Przewodnika Trójki" był Michał Urbaniak.
Audio
  • Fusion Michała Urbaniaka, czyli spotkanie jazzu z folklorem (Radiowy dom kultury/Trójka)
Fragment okładki płyty Miles of Blue
Fragment okładki płyty "Miles of Blue"Foto: mat. promocyjne

Urodził się w Warszawie w 1943 roku, naukę muzyki rozpoczął w łódzkim liceum muzycznym, jednak na saksofonie nauczył się grać samodzielnie. Krokiem milowym w jego karierze było dołączenie do zespołu Zbigniewa Namysłowskiego. Mieszkając już w Warszawie, Michał Urbaniak nawiązał współpracę z innymi muzykami.

W 1962 roku wraz z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam, grając na koncertach i festiwalach jazzowych, po raz pierwszy usłyszał na żywo swych idoli: Milesa Davisa i Dinah Washington. Trzy lata później, wraz z kwintetem Krzysztofa Komedy, ruszył do Skandynawii. Gdy kontrakt się skończył, Michał Urbaniak został na miejscu, nagrywając z tamtejszymi artystami.

Michał Urbaniak: pojechałem do Nowego Jorku nie po to, żeby zrobić karierę >>>

Po powrocie do kraju w latach 1969-72 prowadził własną grupę. W maju 1973 roku zagrał pożegnalny koncert i wraz z żoną - Urszulą Dudziak - wyjechał do USA. Tam podpisał umowę z wytwórnią Columbia. Wydane pod jej szyldem płyty zapoczątkowały pasmo sukcesów polskiego jazzmana za Atlantykiem.

W 1974 roku skrzypek i saksofonista założył zespołu Fusion, którego muzykę wzbogacił o melodykę i rytmikę zaczerpnięte z polskiej muzyki ludowej. Spotkało się to z gorącym przyjęciem publiczności.

Michał Urbaniak był zapraszany do współpracy przez wielu znanych jazzmanów, m.in. Wayne'a Shortera, Marcusa Millera, Joe Zawinula, Rona Cartera czy Quincy Jonesa. W 1985 roku uczestniczył w sesji nagraniowej z Milesem Davisem do płyty "Tutu". Od paru lat realizuje swoje marzenie - koncertuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi.

"MP3 - Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym domu kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

(mk)

Czytaj także

Michał Urbaniak popularyzatorem. Niemen po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:42
Znany jazzman postanowił rozsławić w świecie polskie piosenki i przygotowuje płytę z nowymi aranżacjami takich hitów jak "Pod papugami" czy "Papaya". O szczegółach tego projektu artysta mówił w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak i Zbigniew Rybczyński, czyli Misio i Zbysio

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 13:02
Muzyk jazzowy i kompozytor Michał Urbaniak oraz nagrodzony Oscarem reżyser filmowy i operator Zbigniew Rybczyński znają się od bardzo dawna. To między innymi dlatego wyjątkowo zabrzmiała "Offensywa”, której byli gośćmi. Był to wieczór niezwykłych wspomnień "Misia" i "Zbysia", jak żartobliwie mówią o sobie nawzajem.
rozwiń zwiń