Beksińscy przed premierą, przeczytaj fragmenty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:38
"Beksińscy. Portret podwójny" autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej to oczekiwana przez wielu premiera książkowa, zapowiadana na 20 lutego tego roku. A już 16 lutego autorka będzie gościem Michała Nogasia w audycji "Z najwyższej półki".
Fragment okładki książki Beksińscy. Portret podwójny
Fragment okładki książki "Beksińscy. Portret podwójny"Foto: materiały promocyjne/ Wydawnictwo Znak

W materiałach Wydawnictwa Znak, poświęconych tej pozycji, przeczytać można, że „ to nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało.(…) To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić ”.

Mat.
Mat. pras. ZNAK

- Nie chciałabym nazywać mojej książka biografią, bo stronię od tej nazwy, która kojarzy mi się z czymś naukowym. Uważam, że to książka reporterska, zresztą jestem reporterką i tak też pracowałam. Trafiłam w toku pracy między innymi na niebywałą korespondencję Zdzisława Beksińskiego, ponieważ on był mistrzem pisania listów. Jego syn, Tomasz tak samo – opowiadała wcześniej w Trójce Magdalena Grzebałkowska.
Nim książka trafi do sklepów, jej fragmenty przeczytać można na Facebooku, na profilu audycji "Z najwyższej półki".
Oto krótka próbka:
ROZDZIAŁ I. DOM
Dom zwodził na manowce każdego, kto próbował go ogarnąć i zrozumieć.
Nigdy nie pozwolił sfotografować się w całości, wystawiając do zdjęcia najwyżej ukruszone schodki wejściowe od podwórza, obrośniętą dzikim winem butwiejącą werandę od ogrodu, chwiejną drewnianą galeryjkę biegnącą wzdłuż jednej ze ścian czy zaniedbane podwórko ze studnią nakrytą spiczastym daszkiem. Nie dawał się zobaczyć z ulicy, schowany za apteką Eisenbachów, ani zza Potoku Płowieckiego, ukryty za drzewami. Pilnie strzegł tajemnicy, że na początku był warsztatem kotlarskim.
(ei, gs, Wydawnictwo Znak, facebook.com/znajwyzszejpolki)

Czytaj także

Ukraina jak Mordor? I za to kocha ją Ziemowit Szczerek

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 11:00
- Podczas pierwszej wizyty na Ukrainie czułem się jak w alternatywnej rzeczywistości – wspominał w Trójce pisarz i dziennikarz Ziemowit Szczerek, autor książki "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernice Rubens – pisarka w Polsce nieznana. Niesłusznie i już niedługo...

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 08:55
To autorka nieżyjąca, do niedawna bardzo słabo znana w Polsce, bo po prostu nie było u nas jej książek. – To zmieniło się szczęśliwie dzięki Michałowi Alenowiczowi, tłumaczowi i wydawcy. To jemu zawdzięczamy ukazanie się w języku polskim książki "Wybrany” autorstwa Bernice Rubens – mówil w audycji "Do południa” Michał Nogaś.
rozwiń zwiń