Ostatnia audycja Tomasza Beksińskiego. "Nie wiadomo, co się wydarzy…"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 08:56
Tomasz Beksiński był legendarnym dziennikarzem muzycznym, wiele lat związanym z Trójką. Zmarł tragicznie w 1999 r. Jego oraz jego ojca Zdzisława, przypomina w swojej książce Magdalena Grzebałkowska. A my przypominamy ostatnią audycję Tomasza Beksińskiego.
Audio
  • Ostatnia audycja Tomasza Beksińskiego. "Nie wiadomo, co się wydarzy…" (Trójka pod księżycem, grudzień 1999 r.)
Tomasz Beksiński na okładce książki Beksińscy. Portret podwójny
Tomasz Beksiński na okładce książki "Beksińscy. Portret podwójny" Foto: materiały promocyjne/ Wydawnictwo Znak

Beksiński pracował w Trójce od 1991 r. Prowadził audycje z cyklu "Muzyczna poczta UKF" i "Trójka pod księżycem". Właśnie ta ostatnia, nadana w grudniu 1999 r. okazała się być jego pożegnaniem.

Mały
Mały Tomasz Beksiński (fot. Zdzisław Beksiński)

"Beksińscy" w "Z najwyższej półki" w Trójce. Zapraszamy do słuchania>>>

- Wskazówki nieubłaganie odmierzają czas. Do umownego końca stulecia i tysiąclecia pozostały niespełna trzy tygodnie. Czy zdają sobie Państwo sprawę z tego, że spotykamy się po raz ostatni w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia? I w ogóle może to być nasze ostatnie spotkanie, nie wiadomo, co się wydarzy... Przed nami na przykład krach komputerowy... - mówił Tomasz Beksiński.

Teksty były esencją życia Beksińskiego

Dużo miejsca w audycji dziennikarz poświęcił twórczości Petera Hammilla, którego był wielkim fanem, a który miał wkrótce wystąpić w Polsce. - Zastanawiałem się nad tym, jak tę audycję przygotować i pomyślałem, że posłucham z państwem autorów, których chciałbym posłuchać, gdyby to miał być ostatni raz. (…) Ale wybrałem przede wszystkim rzeczy świeże, najbliższe mojemu sercu płyty z końca milenium - przyznał w swojej ostatniej "Trójce pod księżycem" Beksiński.

Beksińscy przed premierą, przeczytaj fragmenty

Mat.
Mat. pras. ZNAK

W lutym do sklepów trafi książka Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny". Poświęcona jest ona Tomaszowi Beksińskiemu i jego ojcu - Zdzisławowi, który był znanym malarzem. W materiałach Wydawnictwa Znak, poświęconych tej pozycji, przeczytać można, że „ to nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało.(…) To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić ”.
(ei, materiały Wydawnictwa Znak)

Czytaj także

Gorące premiery książkowe 2014: od Beksińskich po Karpowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 14:50
Nowa powieści Olgi Tokarczuk i Ignacego Karpowicza, zbiór nieoczywistych reportaży sygnowany nazwiskiem Mariusza Szczygła, czy opowieść o życiu Zdzisława i Tomasza Beksińskich – między innymi o tych premierach książkowych 2014 roku opowiadał w audycji "Do południa" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beksińscy przed premierą, przeczytaj fragmenty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:38
"Beksińscy. Portret podwójny" autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej to oczekiwana przez wielu premiera książkowa, zapowiadana na 20 lutego tego roku. A już 16 lutego autorka będzie gościem Michała Nogasia w audycji "Z najwyższej półki".
rozwiń zwiń