Sopot - posłuchaj opowieści o mieście spełnionych marzeń

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 15:09
- Dla nas to też miasto spełnienia, bo o Sopocie udało nam się nagrać specjalną płytę. To przewodnik w formie audio, pełen ciekawych historii i nietuzinkowych osób - mówiła Joanna Mielewczyk w specjalnej audycji poświęconej audiobookowi "Krok po kroku z Trójką. Sopot".
Audio
  • Joanna Mielewczyk, Krystian Hanke i ich goście opowiadają o osobliwościach Sopotu (Krok po kroku z Trójką)
Autorzy audiobooka Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke w Sopocie
Autorzy audiobooka Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke w SopocieFoto: Polskie Radio

Molo, Grand Hotel, Monciak i SPATiF - z tym najczęściej kojarzy się Sopot. Słynny nadmorski kurort ma jednak wiele innych fascynujących miejsc. Jakich? Na to pytanie odpowiadają w swoim audiobooku "Krok po kroku z Trójką. Sopot" dziennikarze Trójki - Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke.
"Krok po kroku z Trójką. Sopot" to miejski audioprzewodnik, który w sposób ciekawy, nie zawsze dosłowny i oczywisty, prezentuje miasto. - To płyta nie tylko dla tych, którzy Sopot chcą odwiedzić, ale także dla tych, którzy chcą o nim posłuchać w domu czy samochodzie - mówi Joanna Mielewczyk. - Jako dziennikarze radiowi chcieliśmy Sopot usłyszeć. Dlatego postanowiliśmy oddać głos miastu i jego mieszkańcom - dodaje Krystian Hanke.

"Krok po kroku z Trójką. Sopot" można kupić w sklepie Polskiego Radia>>>
Audiobook "Krok po kroku z Trójką. Sopot" jest przede wszystkim słuchowiskiem złożonym z anegdot, historii i opowieści - czasem bardzo osobistych - postaci, którym Sopot jest bliski sercu.  Szukając osób, które znają Sopot i jego najbardziej charakterystyczne miejsca, trójkowi dziennikarze trafili m.in. na Marzennę Górską-Karpińską, która napisała książkę o najsłynniejszym w tym mieście hotelu, czyli "Grandzie". Po Operze Leśnej autorów oprowadził jej gospodarz – dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej Eugeniusz Terlecki. W nagraniach można również usłyszeć Ewę Niewęgłowską-Patałę, doskonale znającą Monciak i położony przy nim SPATiF. A to nie wszystkie opowieści, bo Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke zajrzeli z mikrofonem również do osady rybackiej, Willi Claaszena, na hipodrom i oczywiście wybrali się na plażę, która 3 maja stała się Kulturalną Plażą Trójki.

Poważny przewodnik z przymrużeniem oka>>>
Jednym z bohaterów specjalnej audycji na temat audiobooka był Jean Georg Haffner - nazywany "wesołym doktorem" lekarz wojsk napoleońskich, który postanowił osiąść w Sopocie i założyć tam wyjątkowe kąpielisko. - Miał marzenie, miał pieniądze, ale potrzebował jeszcze sporo czasu i energii, żeby wreszcie w Sopocie powstał zakład balneologiczny - opowiadała Joanna Mielewczyk.

Kulturalna Plaża Trójki w Sopocie otwarta!>>>
Początkowo zakład Haffnera proponował kąpiele w wannach, ale w wodzie morskiej. Z czasem łaźnia zaczęła oferować też kąpiele gorące i kąpiele lecznicze w borowinie, czy wodzie z igliwiem świerkowym. W 1903 r. zbudowano zakład, który przetrwał do dziś.

Monciak - serce Sopotu i rzeka ze stadem bizonów>>>
Małgorzata Buchholz-Todorska z Muzeum Sopotu opowiadała o regulaminie kąpieliska morskiego w Sopocie, spisanym przez Haffnera. - To 25 punktów zanotowanych w sierpniu 1825 r. Do dziś te zasady niewiele się zmieniły. A cały wypis zaczyna się takim punktem: istnieją choroby, podczas których zażywanie kąpieli morskich może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. (…) Jest też zapis dotyczący techniki kąpieli, który wyklucza kąpiel nie tylko po jedzeniu, czy po spożyciu alkoholu, ale też w stanie "rozhuśtania emocjonalnego" - opowiadała Małgorzata Buchholz-Todorska.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której więcej osób opowiadała o ciekawych miejscach Sopotu oraz o tym, jak to miasto pozwala spełniać marzenia. Program przygotowali i prowadzili Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke.

(ei, gs)

Czytaj także

Sopot: kąpielisko i skrzący się barwami świat bohemy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:52
Wiele niezwykłych opowieści, swoistych legend sopockich dotyczy osobliwych postaci żyjących w mieście. Wiele z nich utrwaliło się na kartach historii, choć nie zawsze tej, o której uczą w szkołach...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krok po kroku z Trójką, Sopot". Przewodnik nieschematyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 14:30
- Dostaliśmy Sopot nieprzewodnikowy, nieschematyczny, pełen wciągających opowieści - tak o audiobooku "Krok po kroku z Trójką, Sopot" Joanny Mielewczyk i Krystiana Hanke mówi Michał Nogaś. W "Trójkowym Znaku Jakości" przedstawiliśmy przewodnik, który w sposób ciekawy, nie zawsze dosłowny i oczywisty prezentuje to miasto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapraszamy na majówkę z Trójką w Sopocie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 14:01
Specjalne audycje nadawane z Sopotu, premiera wyjątkowego audiobooka i koncerty - to tylko część atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy zechcą przyjąć zaproszenie na naszą majówkę. O szczegółach opowiadają Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturalna Plaża Trójki w Sopocie otwarta!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 12:10
- Bardzo się cieszę, że Trójka ma w Sopocie taką mocną reprezentację. A Sopot w Trójce - mówił pianista jazzowy Leszek Możdżer, uroczyście otwierając Kulturalną Plażę Trójki razem z dyrektor Programu Trzeciego Magdą Jethon i prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim.
rozwiń zwiń