X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Tadeusz Konwicki. O śmierci nie bał się mówić

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 07:50
Wybitny polski pisarz, scenarzysta i reżyser zmarł w wieku 88 lat. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Autor "Małej Apokalipsy", "Kroniki wypadków miłosnych", "Kalendarza i klepsydry", a także powieści "Z oblężonego miasta".
Audio
  • Jerzy Sosnowski wspomina Tadeusza Konwickiego (Serwis informacyjny Trójki)
  • Jerzy Sosnowski wspomina Tadeusza Konwickiego (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Michał Nogaś przytacza fragmenty rozmów Przemysława Kanieckiego z Tadeuszem Konwickim (Do południa/Trójka)
Na zdjęciu archiwalnym z 06.1971 r. pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki na planie filmu Jak daleko stąd, jak blisko w Łodzi. Autor książkowej Małej Apokalipsy i filmowego Ostatniego dnia lata zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu
Na zdjęciu archiwalnym z 06.1971 r. pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki na planie filmu "Jak daleko stąd, jak blisko" w Łodzi. Autor książkowej "Małej Apokalipsy" i filmowego "Ostatniego dnia lata" zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu Foto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

O Konwickim napisano wiele. W 2011 roku ukazała się książka "W pośpiechu", czyli tom nieprawdopodobnych rozmów z Tadeuszem Konwickim, legendą polskiej literatury i filmu, autorytetem, mądrym człowiekiem. Wyzwanie rozmowy z twórcą podjął wówczas 29-letni Przemysław Kaniecki. - Konwicki i Kaniecki rozmawiają niezwykle szczerze na najtrudniejsze tematy. W większości przypadków jest tak, że to ten zmęczony życiem pisarz narzuca ton i temat rozmowy, a Kaniecki cierpliwie słucha. Tadeusz Konwicki od lat nie pisze - tym cenniejsza jest jego "spowiedź" - mówił w Trójce Michał Nogaś, recenzując "W pośpiechu". W książce odnajdziemy poruszającą opowieść o tym, jak odchodziła żona pisarza, pani Danuta, jak wyglądał ich dom w tych dniach, jest wyznanie o nagłym znalezieniu się w pustce i potrzebie zorganizowania sobie życia na nowo.

Tadeusz Konwicki w archiwach Polskiego Radia - słuchaj wyjątkowych nagrań

- W "W pośpiechu" odnajdziemy też najtrudniejszą dla Kaniewskiego rozmowę, gdy Tadeusz Konwicki opowiada o czasach spędzonych w partyzantce. Jest też szczere wspomnienie, dziś z perspektywy czasu, o chwilowym zaangażowaniu w budowę nowej komunistycznej Polski, które dziś Konwicki ocenia bardzo surowo. Ale są tu też opowieści śmieszne, komiczne. Jest refleksja na temat popkultury i mediów. Konwicki w swych wyznaniach nie pozostawia też suchej nitki na gołębiach... - opowiadał Michał Nogaś.

W rozmowach "W pośpiechu" powraca jeden temat - oczekiwanie na śmierć, o czym Tadeusz Konwicki mówił w sposób niezwykle naturalny, jako starszy, doświadczony, schorowany człowiek, który odprawia swoje codzienne rytuały i czeka... Mówił o starości i mówił, ile w dojrzałym człowieku jest dziecka.
Przemysław Kaniecki opowiedział o swoich spotkaniach z Tadeuszem Konwickim w audycji "Z najwyższej półki".

Swoje pierwsze zetknięcia z literaturą Konwickiego wspominał na antenie Trójki Jerzy Sosnowski. - Jak studiowałem w pierwsze połowie lat 80., to myśmy się nagle zachłysnęli. To był moment, kiedy było oczywiste, że istnieje światowej klasy poezja polska - Herbert, Miłosz, Szymborska, Różewicz, Białoszewski, natomiast co do prozy - zwłaszcza prozy w kraju - zaczęliśmy mieć wtedy straszliwe wątpliwości. I na tym tle jedna gwiazda świeciła. To właśnie był Tadeusz Konwicki - mówił Jerzy Sosnowski.

(IAR, ei, fbi)

Czytaj także

Tadeusz Konwicki nie żyje. "Zawsze się czułem wrzucony do jakiejś rzeki, która mnie niesie"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 11:54
W środę wieczorem w Warszawie zmarł wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. Autor książkowej "Małej Apokalipsy" i filmowego "Ostatniego dnia lata" zmarł w swym warszawskim mieszkaniu. Miał 88 lat.
rozwiń zwiń