Literacka Nagroda Nobla dla Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:29
Laureatką literackiej Nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz - białoruska pisarka i dziennikarka, tworząca w języku rosyjskim. Autorka książek, filmów i sztuk teatralnych.
Audio
  • Swietłana Aleksijewicz laureatką literackiej Nagrody Nobla (Serwis informacyjny Trójki. godz. 14.00)
  • Jerzy Sosnowski przybliża sylwetkę Swietłany Aleksijewicz (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz laureatką tegorocznej literackiej Nagrody Nobla
Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz laureatką tegorocznej literackiej Nagrody NoblaFoto: PAP/EPA/PETER ENDIG

Pisze o pomijanej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, a także o udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci oraz codziennym życiu po upadku komunizmu. Słynie z krytycyzmu wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Działalność literacką rozpoczęła w latach 70., jako prozaiczka-dokumentalistka. Pierwszą książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", ostro krytykowaną przez środowiska komunistyczne, napisała w 1983 roku. Kolejne utwory to m.in. "Ostatni świadkowie", przedstawiający spojrzenie dzieci na II wojnę światową i okupację niemiecką, "Ołowiane żołnierzyki", książka poświęcona radzieckiej interwencji w Afganistanie, oraz "Krzyk Czarnobyla".

Czytaj dalej
2015.06.16 Swietłana Aleksijewicz 1200.jpg
Swietłana Aleksijewicz: wszyscy wróciliśmy do kuchni

Swietłana Aleksijewicz jest również autorką ponad 20 filmów dokumentalnych i trzech dramatów. Jej utwory ukazały się w 20 krajach świata, m.in. w Bułgarii, Indiach, Japonii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Wietnamie.

Zdaniem pisarki, Białoruś nie jest jeszcze Europą, lecz zdeformowaną przestrzenią postradziecką. Aleksijewicz twierdzi, że najpierw należy zbudować demokrację, a dopiero później myśleć o odrodzeniu kultury i języka. Uważa swoich rodaków za naród opóźniony i niejednolity, w którym na wschodzie przeważają cechy rosyjskie, na zachodzie - polskie. Winą za to obarcza władze, które winny wspierać proces kształtowania się białoruskiej tożsamości. Swietłana Aleksijewicz podkreśla, że Białorusini powinni samodzielnie, bez zagranicznej pomocy, rozwiązywać problemy swojego kraju.

Swietłana Aleksijewicz urodziła się 31 maja 1948 roku, w Iwano-Frankiwsku, na Ukrainie, później wraz z rodziną przeniosła się na Białoruś. W 1972 roku ukończyła dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku. Pracowała, jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, a także - dziennikarka.

"Cynkowi chłopcy" Aleksijewicz . Rozrywkowo nie będzie…>>>

Jest laureatką wielu międzynarodowych wyróżnień, w tym National Book Critics Circle Award i Pokojowej Nagrody imienia Ericha Marii Remarque'a. W 2011 roku uhonorowano ją Nagrodą Literacką Europy Środkowej "Angelus" za reportaż "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Za tę samą książkę otrzymała również Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego.

W 1995 roku została członkinią Rady Obserwacyjnej Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Od 2000 roku mieszkała we Włoszech, Francji i Niemczech. W 2006 roku wyjechała do Szwecji. Wiele podróżuje po świecie, spotykając się z wydawcami, czytelnikami i występując z wykładami.

Wychowuje córkę swojej zmarłej siostry.

IAR/mk

Czytaj także

"Cynkowi chłopcy". Rozrywkowo nie będzie…

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:27
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy Znak Jakości" Michał Nogaś mówił o książce Swietłany Aleksijewicz "Cynkowi chłopcy". Już na początku zaznaczył, że będzie to trudna opowieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz laureatką literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 14:38
Swietłana Aleksijewicz to białoruska pisarka i dziennikarka, która krytykuje politykę prezydenta Aleksandra Łukaszenki. W swej karierze pisała też o II wojnie światowej i Czarnobylu. W uzasadnieniu czytamy, że wyróżniono ją za "polifoniczne dzieła, które są hołdem dla cierpienia i odwagi w naszych czasach".
rozwiń zwiń