"Nieprzysiadalność" Marcina Świetlickiego, czyli poezja jako szkoła świata niemożliwego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 14:38
- To typowy dla Świetlickiego tekst: kawałek życia, zwyczajna sytuacja, krakowska przestrzeń, kawiarnia i człowiek, który nie czuje się najlepiej - mówi o wierszu "Nieprzysiadalność" Marcina Świetlickiego znawca poezji Daniel Zych.
Audio
  • "Nieprzysiadalność" Marcina Świetlickiego, czyli poezja jako szkoła świata niemożliwego (Przodownicy lektury/Trójka)
Marcin Świetlicki - poeta, wokalista i lider zespołu Świetliki na koncercie w Miejskim Ośrodku Kultury w Opolu w 2005 roku
Marcin Świetlicki - poeta, wokalista i lider zespołu "Świetliki" na koncercie w Miejskim Ośrodku Kultury w Opolu w 2005 rokuFoto: PAP/Krzysztof Świderski

Gość Mateusza Matyszkowicza analizuje w audycji tekst Marcina Świetlickiego - wiersz, który stał się również tekstem utworu (o tym samym tytule), opublikowanego na albumie "Ogród koncentracyjny" z 1993 roku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym znawca poezji tłumaczy, z jakich powodów Marcin Świetlicki buduję "figurę poety, człowieka, który zna i rozumie życie, ale nie chce się do końca angażować" i tłumaczy, dlaczego wspomniany poeta najbardziej kojarzy mu się z postacią Philipa Marlowe'a z kryminałów Raymonda Chandlera.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Daniel Zych (nauczyciel, znawca i interpretator poezji)
Data emisji: 23.11.2016
Godzina emisji: 10.15

mk/fbi

Czytaj także

Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:31
- Zaczynamy nasz cykl od bohatera mojego dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłości, czyli Leopolda Tyrmanda - powiedział Mateusz Matyszkowicz w pierwszej audycji "Trójkowy chuligan literacki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mądre, błyskotliwe i uniwersalne. Terapeutyczne aforyzmy Leca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 19:10
- Wielkość Stanisława Jerzego Leca polega na tym, że jak go dobrze poczytać, to znajdziemy w jego tekstach wszystko - mówi Daniel Zych, znawca i interpretator poezji.
rozwiń zwiń