Nie żyje Wanda Chotomska

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:00
Autorka ponad 200 książek dla dzieci, twórczyni programu telewizyjnego "Jacek i Agatka", współpracowniczka Mirona Białoszewskiego zmarła 2 sierpnia w Warszawie w wieku niespełna 88 lat. Przypominamy archiwalne nagrania wspomnień Wandy Chotomskiej.
Audio
  • Katarzyna Stoparczyk rozmawia z Wandą Chotomską (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Na zdjęciu archiwalnym z lutego 1980 roku Wanda Chotomska, pisarka, autorka książek dla dzieci oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Autorka ok. 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy
Na zdjęciu archiwalnym z lutego 1980 roku Wanda Chotomska, pisarka, autorka książek dla dzieci oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Autorka ok. 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszyFoto: PAP/Marian Sokołowski

W dorobku twórczym Wandy Chotomskiej znalazły się także audycje radiowe i telewizyjne, scenariusze do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jest także autorką scenariuszy bajek muzycznych - "Kosmiczna heca", "O Tadku-Niejadku, babci i dziadku", a także widowisk, jak - "Gawęda i detektywi" czy "Gawęda - Na deszcz i pogodę".

Do jej najbardziej znanych zbiorów wierszy należą: "Siedem księżyców", "Tańce polskie", "Kram z literkami", "Wiersze dla dzieci", "Dla każdego coś śmiesznego", "Dlaczego cielę ogonem miele".

Wanda Chotomska była inspiratorką obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka oraz ustanowienia Orderu Uśmiechu, jedynego w świecie odznaczenia przyznawanego przez dzieci. Sama została nim uhonorowana w 1969 roku.

W swoich utworach kontynuuje najlepsze tradycje Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Główną rolę gra tu zabawa słowem, nieoczekiwane i pełne fantazji skojarzenia. W klimacie życzliwości i zrozumienia potrzeb dziecka, autorka podaje informacje o otaczającym świecie. Podkreśla znaczenie przyjaźni, kształtuje kulturę uczuć i obyczaje. Utwory Wandy Chotomskiej zawierają ważne dla każdego dziecka wartości wychowawcze. 

***

Powyżej przypominamy archiwalne nagranie audycji "Zagadkowa niedziela", której gościem była Wanda Chotomska.

(IAR/mk)